Domácí

Zájemců mnoho, nabídek málo. O jaké brigády je letos největší zájem?

Zájemců mnoho, nabídek málo. O jaké brigády je letos největší zájem?
Zdroj: Thinkstockphotos

Letošní nabídka letních brigád je kvůli epidemii koronaviru velmi omezená. Ubylo míst v cestovním ruchu, obtížné ale může být sehnat i místa v zákaznické podpoře, bankovnictví nebo v administrativě. Nejvíce brigádníků nyní shánějí firmy, které se po rozvolnění dočkaly velkých zakázek.

Letošní nabídka míst pro brigádníky je oproti předešlým rokům chudší. Mohou za to zejména koronavirová opatření, která omezila kulturní akce i cestovní ruch. O volná místa se tak přetahuje až trojnásobek zájemců.

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz se třeba v roce 2019 hlásilo na místo prodavače v průměru šest až sedm brigádníků, letos to je už téměř dvacet uchazečů. O hodně vyšší zájem mají letos lidé také o práci telefonického operátora, pracovníka ve výrobě nebo odborného prodejce. Firmy ale hledají brigádníky zejména do výroby a skladů.

"Naše společnost využívá brigádníky v průběhu roku v omezené míře, protože vyrábíme zdravotnické pomůcky a mnoho pozic je vysoce specializovaných. V letních měsících nabízíme míst více, zejména ve skladech, kdy nám právě brigádníci pomáhají vykrýt dovolené. Máme stále velký objem zakázek, a tedy i expedovaného zboží, a tomu odpovídají i vysoké nároky na počet pracovníků v naší logistice a skladu,“ vysvětlil ředitel specializované firmy Tomáš Mertlík.

Související obsah

Mezi zájemci o brigádu dominují mladí mezi sedmnácti a čtyřiadvaceti lety. Podle dat z Profesia.cz tvoří téměř polovinu pracovníků na dohodu a hledají především místa za kancelářským stolem, příliš je nepřitahuje těžká fyzická práce v řemeslnických provozech, na polích nebo stavbách. Také je pro ně zajímavé si nejen vydělat, ale také obohatit životopis o relevantní pracovní zkušenost, byť třeba jen několikatýdenní.

Protože poptávka po brigádách převažuje nad nabídkou, nebyl ani příliš velký tlak na růst mezd. Ty se letos pohybují v podobných částkách jako vloni. Nabízená hodinová mzda je nejčastěji v rozmezí 100 a 140 Kč na hodinu. Záleží ale na kraji, oboru a samozřejmě pozici. V retailu se tak podle dat z platového portálu Platy.cz dá na brigádě při plném úvazku měsíčně vydělat 22 000 Kč, v administrativě 25 000 Kč, ve výrobě i přes 28 000 Kč.

Dobré výdělky nabízejí především výrobní firmy, jimž se podařilo nasmlouvat velké množství nových zakázek, které potřebují plnit i v letním období. Ty nabízejí kromě dělnických pozic také často místa v logistice.

Lidé by měli dávat pozor na to, jakou brigádu si vybírají. Policie řeší případ muže, který si chtěl přivydělat, místo toho ale zažil mučení a strach o život:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz