Domácí

Letounu odpadl při cvičení kryt kabiny. Mělo jít o technickou závadu

Vyšetřovatelé už vědí, proč při březnovém letu vojenského letounu L-159 Alka na Chrudimsku uletěl kryt kabiny a dopadl na pole za vesnicí. Má jít o technickou závadu na zámcích a upevňovacím systému. Výrobce teď kontroluje všechna letadla stejného typu, která česká armáda provozuje.

Stalo se to v pátek 26. března. Kryt kabiny se stal ve vteřině nejhledanější součástkou české armády. Dvojice letounů byla poblíž čáslavského letiště. Díl jedné dvoumístné stíhačky uletěl a dva piloti si v tu chvíli museli připadat jako v hororovém kabrioletu.


Čelili totiž tlaku větru až ve 400kilometrové rychlosti. Letci klesli na nižší letovou hladinu a následně v pořádku přistáli na domovské základně. Jenže kde díl kokpitu skončil, to nikdo v tu chvíli nevěděl. Pátrání po součástce začalo na Jalovčím vrchu, terén ale nebyl moc přívětivý, těžká vozidla v podmáčené půdě zapadla.

Související obsah


Po několikahodinovém pátrání se nakonec ukázalo, že kryt kabiny dopadl na pole. Sice minul zástavbu, ale málem se zamotal do elektrických drátů.


Případ vyšetřovaly komise ministerstva obrany a velitelství vzdušných sil. Orgány teď došly k závěru, že šlo o technickou závadu. Měl selhat zámek, který spojuje překryt kabiny a trup letounu.


Armáda má takových dvoumístných strojů osm. Výrobce nyní zařízení u všech kontroluje. Bitevníky, které jsou v pořádku, mohou okamžitě zpátky do vzduchu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz