Naše Česko

Kamínkový trend baví děti i dospělé. Své výtvory ale nenechávejte ve volné přírodě

Kamínkový trend baví děti i dospělé. Své výtvory ale nenechávejte ve volné přírodě

Miliony lidí po celém světě se nadchly pro společnou kreativní zábavu, a to malování na hladké kameny a zanechávání je na volně dostupných místech pro stejně nadšené nálezce. Je to relax, zábava, ale také podpora kreativity a tvůrčího zápalu. Tato kreativní činnost existovala už dříve, nicméně díky pandemii se z toho stal nový trend. Jen by je lidé neměli nechávat ve volné přírodě kvůli zvířatům.

Možná se vám už stalo, že jste na vycházce městem nebo v přírodě zahlédli nádherně namalovaný kamínek. Možná vás napadlo, že ho někdo ztratil a neměli jste odvahu ho sebrat a odnést. Pokud se vám něco podobného přihodí příště, neváhejte a kamínek si klidně odneste!

"Jde o poměrně novou zábavu populární u lidí všech věkových kategorií po celém světě. Smyslem je namalovat doma kamínek podle své fantazie a nechat ho venku pro radost ostatním. Populární jsou motivy z animovaných i hraných filmů, abstraktní vzory, dekorativní ornamenty, zvířata, byliny či historické motivy. Záleží pouze na vaší představivosti," říká Lenka Pachmanová, majitelka tvůrčí kreativní platformy Idea Creative.

Související obsah

Na sociálních sítích existuje celá řada skupin, kde můžete vyhlížet, kam váš kamínek doputoval. Stačí na zadní stranu kamene napsat klíčové slovo a PSČ města, odkud jste. Nejpočetnější je facebooková skupina "Kamínky", kde je k dnešnímu datu přes 341 tisíc členů.

Podívejte se na kamínky, které maluje ve volném čase Marta Pavlů:

Sbírání a malování kamínků se věnuje také Alexandra Jelínková (39) se třemi dětmi. "Sbíráme je asi rok a už zhruba tři měsíce malujeme vlastní kamínky a posíláme je do světa," řekla maminka tří dětí. "Děti mají vždycky obrovskou radost, když nějaký kamínek najdou, většinou si ho chvíli necháme doma a pak ho pošleme zase dál do světa," popsala svou zkušenost Jelínková.

Související obsah

Podle ní se to stalo takovým trendem, že je momentálně nedostatek akrylových barev a fixů, kterými se kamínky malují. "Lidé to dělali už dřív, ale rozšířilo se to během pandemie, protože se děti doma nudily a rodiče se je snažili nějak zabavit," podotkla. 

Namalovat a položit kamínek není jen tak. Podle pravidel skupiny Kamínky je to spíš městská zábava a kamínky by se neměly nechávat ve volné přírodě a nebo v chráněné krajinné oblasti, aby neškodily zvířatům. "Z důvodu ochrany životního prostředí na kamínky nelepte třpytky, flitry, izolepu či jiné ozdoby. Buďme ohleduplní ke kulturnímu a přírodnímu dědictví," stojí v pravidlech skupiny. Mezi nevhodná místa patří také výběhy v zoo, lesy, řeky a další. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz