Domácí

Zákaz prodeje o svátcích se netýká výdejen e-shopů. Rozhodl o tom soud

Zákaz prodeje o svátcích se netýká výdejen e-shopů. Rozhodl o tom soud
Zdroj: Getty Images

Nejvyšší správní soud (NSS) dal za pravdu provozovatelům e-shopů, kteří se u něj bránili proti uzavírání výdejen během státních svátků. Podle rozhodnutí soudu se zákaz prodeje na výdejny nevztahuje.

Jeden z největších e-shopů se na soud obrátil poté, co Česká obchodní inspekce (ČOI) začala obchodníky pokutovat za otevření velkých výdejen o svátcích. Občanské soudy přitom dosud v několika případech žaloby e-shopů proti pokutám zamítly.


"V situaci, kdy k uzavření kupní smlouvy nedojde fyzicky v maloobchodní provozovně, tedy výdej zboží, které bylo objednáno prostřednictvím internetu, představuje pouze jednu z fází prodeje, a to nikoli rozhodující. Provozovna pak v přeneseném významu funguje jakožto jakési pomyslné výdejové okénko, prostřednictvím nějž je vydáváno zboží objednané na e-shopu,“ vysvětlil ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

Související obsah


Kvůli zákonu o prodejní době o vybraných svátcích musí mít obchody s prodejnami nad 200 metrů čtverečních zavřeno. Na to, zda provozovny nařízení dodržují, dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI). Podle NSS se však zákon týká pouze obchodů, kdy se všechny fáze prodeje odehrávají v kamenné prodejně.


"Samotné otevření provozovny pouze pro výdej zboží zakoupeného zákazníky na e-shopu nepředstavuje porušení označených ustanovení zákona o prodejní době,“ rozhodl soud.


Nejvyšší správní soud řešil spor e-shopu Alza a České obchodní inspekce, která společnosti vyměřila pokutu ve výši 100 tisíc korun. Firma totiž měla ve svátek prodejnu otevřenou.

Podle ČOI však není podstatné, zda podnik provozuje maloobchodní nebo velkoobchodní činnost prostřednictvím kamenných provozoven nebo internetových obchodů. "Zákaz otevírání provozoven s plochou nad 200 metrů by se měl vztahovat na jakoukoliv fázi prodeje, včetně převzetí zboží kupujícím,“ uvádí.

Pandemie pomohla e-shopům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz