Zajímavosti

Izraelcům došla trpělivost s kálejícími psy, mají originální systém pokut

Úřady v izraelském Tel Avivu se rozhodly velmi kuriózním způsobem bojovat proti pejskařům, kteří po svých mazlíčcích nesbírají exkrementy. Vyzrát na ně chtějí pomocí vzorků DNA, které majitelé psů musí povinně městu poskytnout.

Nic nedokáže člověku znepříjemnit den tak jako šlápnutí do psího hovínka. Úřady v Tel Avivu se proto rozhodly s povalujícími se exkrementy na chodnících jednou provždy zatočit.

"Máme tu přibližně 40 000 psů a všimli jsme si, že asi dvě procenta majitelů nechávají psí hovínka na chodníku. Zkoušeli jsme toho už hodně, nic z toho ale pořádně nefungovalo," říká Eytan Schwartz, mluvčí správy města Tel Aviv-Jaffa.

Běžné pokuty prý neplnily svůj účel, a tak úředníci vytáhli do boje s originální metodou, která s jistotou odhalí každého hříšníka. Páníčka, který nevábně vonící nadílku svého psího miláčka neodklidí, vystopují pomocí DNA.

"Díky nové technologii shromáždíme DNA 40 000 psů a poté, pokud na chodníku najdeme výkaly, pomocí velmi jednoduchého testu se 100% přesností odhalíme viníka," vysvětluje Schwartz.

Související obsah

Stačí jen tamponem odebrat kousek psího exkrementu a odnést ho do laboratoře, ve které z něj extrahují DNA. Vzorek se dohledá v registru a pak už jen stačí majiteli zaslat e-mail s vyměřenou pokutou.

"Mysleli jsme si, že sbírání vzorků DNA byl vtip. Vůbec bychom si nepomysleli, že to můžou myslet vážně. Ale je to dobrý nápad," pochvaluje si obyvatelka města Nittany Manson.

Podle telavivských úřadů jsou psí hovínka na ulicích skutečným problémem. Pejska tam vlastní každý jedenáctý obyvatel a na veřejných prostranstvích údajně každý měsíc zůstane okolo půl tuny výkalů.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz