Zajímavosti

Izraelcům došla trpělivost s kálejícími psy, mají originální systém pokut

Úřady v izraelském Tel Avivu se rozhodly velmi kuriózním způsobem bojovat proti pejskařům, kteří po svých mazlíčcích nesbírají exkrementy. Vyzrát na ně chtějí pomocí vzorků DNA, které majitelé psů musí povinně městu poskytnout.

Nic nedokáže člověku znepříjemnit den tak jako šlápnutí do psího hovínka. Úřady v Tel Avivu se proto rozhodly s povalujícími se exkrementy na chodnících jednou provždy zatočit.

"Máme tu přibližně 40 000 psů a všimli jsme si, že asi dvě procenta majitelů nechávají psí hovínka na chodníku. Zkoušeli jsme toho už hodně, nic z toho ale pořádně nefungovalo," říká Eytan Schwartz, mluvčí správy města Tel Aviv-Jaffa.

Běžné pokuty prý neplnily svůj účel, a tak úředníci vytáhli do boje s originální metodou, která s jistotou odhalí každého hříšníka. Páníčka, který nevábně vonící nadílku svého psího miláčka neodklidí, vystopují pomocí DNA.

"Díky nové technologii shromáždíme DNA 40 000 psů a poté, pokud na chodníku najdeme výkaly, pomocí velmi jednoduchého testu se 100% přesností odhalíme viníka," vysvětluje Schwartz.

Související obsah

Stačí jen tamponem odebrat kousek psího exkrementu a odnést ho do laboratoře, ve které z něj extrahují DNA. Vzorek se dohledá v registru a pak už jen stačí majiteli zaslat e-mail s vyměřenou pokutou.

"Mysleli jsme si, že sbírání vzorků DNA byl vtip. Vůbec bychom si nepomysleli, že to můžou myslet vážně. Ale je to dobrý nápad," pochvaluje si obyvatelka města Nittany Manson.

Podle telavivských úřadů jsou psí hovínka na ulicích skutečným problémem. Pejska tam vlastní každý jedenáctý obyvatel a na veřejných prostranstvích údajně každý měsíc zůstane okolo půl tuny výkalů.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz