Zahraničí

Jak vybírat na dovolené peníze, aby vás bankomat neobral? RADY

Výběr z bankomatů v zahraničí se může pěkně prodražit. Některé totiž nabízejí možnost výběru rovnou s převodem měny podle kurzu, který ale stanovuje společnost, které bankomaty patří. Výjimkou není ani vysoký poplatek za výběr v cizí měně. Na co si dát při výběru pozor, abyste zbytečně nepřišli o peníze?

Provozovatelé některých bankomatů se snaží na nevědomosti turistů pořádně vydělat. Když zadáte při výběru nevýhodný převod měny, můžete ve vteřině klidně přijít o tisíce korun. Většina lidí přitom o triku provozovatelů bankomatů neví.

Bankomat okamžitě odhalí, že karta byla vydána v jiné zemi, než se nacházíte, a nabídne vám dvě varianty výběru. Na první pohled se zdá praktické, když vám bankomat v zahraničí ukáže požadovanou částku v českých korunách. Nenechte se ale zmást, protože ve většině případů je tento kurz méně výhodný. "Například i v Chorvatsku při výběrech z bankomatu poplatek může být až 16 %," varuje obchodní ředitel Fio Banky Jan Bláha.

Odborníci doporučují volit přepočet na české koruny pouze v exotických zemích, kde tamní měna není v kurzovním lístku českých bank.

Související obsah

Banky letos přišly s novinkou, jak se těmto platbám úplně vyhnout. "Klienti mají možnost si nevýhodné výběry z bankomatů zablokovat, je to služba, která je zdarma," zmínil mluvčí Expobank Jakub Švestka.

K zablokování nevýhodného převodu by měl stačit telefonát vašemu bankéři. Na stejný problém si dávejte pozor i při obyčejné platbě kartou, i terminály totiž často nabízí dvojí měnu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz