Domácí

Z českých nádraží zmizely oblíbené znělky. Lidé sepsali petici. ANKETA

Z českých nádraží zmizely oblíbené různorodé znělky ohlašující příjezdy a odjezdy vlaků, které často bývaly spojené přímo s jednotlivými městy. Správa železnic je ale kvůli přehlednosti nahradila jednotným hlášením. To se nelíbí cestujícím. Za vrácení původních nádražních hlášení zpět dokonce sepsali i petici.

Pardubické nádraží cestující i vlaky vítalo znělkou "Já mám koně, vraný koně". Třeba v Praze na hlavním nádraží cestující mohli slyšet část symfonické básně Vyšehrad od Bedřicha Smetany.

"V některých stanicích i ta znělka rozlišovala určitá hlášení, při příjezdu se pustila znělka Černé oči jděte spát," popsal fanoušek železnice Martin Kacetl.

Jenže železniční rozmanitosti je konec. Teď už je na všech nádražích slyšet jen jednotný gong. "Tím cílem je zjednodušit a zkrátit celý systém hlášení pro cestující, aby byl přehlednější," vysvětlil Dušan Gavenda ze Správy železnic.

Jenže cestující se proti nynějšímu stavu bouří. "Přijde mi to takové monotónní a neupoutá to člověka tak. A není to vlastně, že každé město má svoji vlastní písničku," popsal jeden z cestujících. "Kdyby to bylo pestřejší, člověk by hned věděl, že přijede do Kolína nebo Strážnice," uvedl další.

Související obsah

Za zachování původních znělek na nádražích dokonce už vznikla petice, její autoři ji chtějí předat Správě železnic. "Tu internetovou petici máme v plánu předat do konce příštího týdne," doplnil Kacetl.

"Pro Správu železnic je prioritní podávání vizuálních informací," reagoval Gavenda. Pokud autoři za pomoci internetové petice neuspějí, připraví prý písemnou, která má větší právní závaznost.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz