Domácí

Češi dobývají vesmír! Budou zkoumat možnosti těžby na asteroidech

Češi dobývají vesmír! Budou zkoumat možnosti těžby na asteroidech
Zdroj: Profimedia

České družice plánují zkoumat složení meteorů prolétajících atmosférou. Má jít o největší českou kosmickou misi. Evropská kosmická agentura (ESA) totiž doporučila k realizaci projekt, který má položit základní kámen pro pozdější těžbu surovin na asteroidech. ESA o projektu SLAVIA jedná s brněnskou firmou.

Projekt SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications, což znamená v překladu Vesmírná laboratoř pro pokročilé variabilní nástroje a aplikace) má pomocí 20kilových družic, z nichž každá ponese trojici přístrojů určených zejména k průzkumu úlomků asteroidů, položit základní kámen těžby na asteroidech.

V současné době finišují jednání ESA s konsorciem vedeným brněnskou firmou S.A.B. Aerospace, aby bylo možné projekt obou družic uskutečnit. Během 12 měsíců má vzniknout studie proveditelnosti, na jejímž základě se stanoví harmonogram realizace. Na ambiciózní mise je připraveno více než miliarda korun.

Související obsah

"České firmy v posledních letech upevnily svoji pozici spolehlivých dodavatelů vybavení a subsystémů pro kosmické mise," říká ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). "Připravili jsme nový typ kosmických projektů. Jsou mnohem ambicióznější než cokoliv, co bylo dosud v ČR v oblasti kosmických aktivit realizováno. První ambiciózní mise byla vybrána k realizaci studie proveditelnosti. Další budou následovat," přibližuje Václav Kobera, ředitel Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy.

Družice projektu SLAVIA ponesou speciální kameru, která je schopná analyzovat složení meteoridů a planetek při hoření v zemské atmosféře. Pak ještě rádiovou anténu, která pomůže pochopit chování tzv. kosmické tříště a hmotnostní spektrometr bude provádět analýzu oddělených částic.

Milník v dobývání kosmu! Miliardář Branson doletěl k hranici vesmíru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz