Zahraničí

První z Trumpových přívrženců dostal za útok na Kapitol trest vězení

První z Trumpových přívrženců dostal za útok na Kapitol trest vězení
Zdroj: Profimedia

Osmatřicetiletého muže z Floridy odsoudil v pondělí americký soud k trestu vězení za lednový útok davu příznivců dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol. Vzhledem k mnoha polehčujícím okolnostem dostal osm měsíců, ačkoli mu hrozilo 20 let.

Paul Hodgkins se v tričku a s vlajkou na podporu Trumpa dostal až do hlavního jednacího sálu Senátu. Je prvním z více než pěti stovek obviněných, který má jít za účast na útoku, jenž nemá v amerických dějinách obdoby, za mříže, informovala americká média.

Tisíce výtržníků přepadly sídlo Kongresu ve chvíli, kdy stvrzoval volební vítězství Joe Bidena, které poražený Trump bez důkazů zpochybňoval.

Prokuratura navrhovala Hodgkinsovi osmnáctiměsíční nepodmíněný trest, soudce ho zmírnil. Událost sice označil za útok na samotnou demokracii, ale odsouzený v ní podle soudce nehrál významnou roli. Nikoho nenapadl, nepoškodil žádný majetek a nepatřil mezi hlavní útočníky.

Související obsah

Hodgkins se přiznal, spolupracoval s úřady a svého činu litoval a omluvil se za něj. U soudu přečetl prohlášení, podle něhož se nechal strhnout davem a euforií při pochodu nejslavnější washingtonskou ulicí. Kdyby prý měl tušení, jak se vše vystupňuje, neodvážil by se dál než na chodník Pennsylvania Avenue (třída spojující Kapitol s Bílým domem).

Proces byl velmi sledovaný, neboť dosud neexistuje žádný precedens (doteď byla v souvislosti s incidentem potrestána jedna žena za přestupek). Může tak ukázat cestu při rozhodování v dalších stovkách soudních případů účtujících s přepadením Kapitolu. Podle amerických médií se dají očekávat daleko tvrdší tresty v kauzách organizovaných skupin, které útok plánovaly.

Připomeňte si, co se stalo v Kapitolu v reportáži TV Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz