Domácí

Ukázali nové hlavní nádraží pro Brno! Podívejte se, jak má vypadat

Správa železnic ve středu ukázala vizualizace nového vlakového hlavního nádraží, které má v příštích letech vyrůst v Brně. Postaví ho podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který vyhrál mezinárodní soutěž. Stát bude na nábřeží řeky Svratky.

Brno už zná podobu budoucího nového hlavního nádraží. Zvítězil návrh nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, které stojí i za nádražím v Rotterdamu nebo moderní dostavbou historické železniční stanice v Amsterdamu.

Nádraží má být důstojnou branou do města a impulzem pro čtvrť Trnitá, která také vzniká na nábřeží řeky Svratky. "Brňané získají moderní přestupní uzel a záruku dalšího rozvoje zdejší železniční dopravy," uvedla Správa železnic. Vyjít má na 45 až 48 miliard korun, což z něj udělá nejdražší nádraží v Česku.

"Vítězný návrh v sobě podle poroty kombinuje odkaz na historické veřejné budovy s moderním přestupním uzlem a kvalitním veřejným prostranstvím. Klade důraz na brněnského genia loci i pečlivé posouzení praktického fungování nové budovy nádraží i jejího okolí," prohlásil městský architekt Michal Sedláček, který zasedal v odborné porotě.

O přesunu vlakového nádraží na jih ke Svratce rozhodlo město, kraj i ministerstvo dopravy v roce 2018. To současné leží v centru moravské metropole. Přesun je předmětem debaty už od 20. let minulého století.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz