Zahraničí

Podvodník naočkoval v Ugandě přes 800 lidí falešnou vakcínou

Podvodník naočkoval v Ugandě přes 800 lidí falešnou vakcínou
Zdroj: TV Nova

Skupina podvodníků naočkovala v Ugandě nejméně 800 lidí falešnými vakcínami proti koronaviru. Tamní úřady po provedené expertíze uvedly, že vakcína byla naštěstí neškodná a obsahovala převážně vodu. Obětem podvodu bylo doporučeno, aby se nechaly zdarma naočkovat legitimní vakcínou, informuje agentura RT.

Falešní zdravotníci byli zatčeni koncem června a ze zabavených dokumentů vyplývá, že nejméně 812 lidí podstoupilo očkování pofidérní vakcínou. Skupina působila v hlavním městě země Kampale a tvořili ji nejméně dvě zdravotní sestry a muž, který se vydával za lékaře. Zatímco sestry se podařilo zatknout, “doktorovi“ se podařilo uprchnout a zůstává na útěku.

Falešný lékař se zaměřil na několik společností, které přesvědčoval, aby své zaměstnance nechaly naočkovat, a za každou injekci si účtoval mezi 28 až 56 dolary.

Související obsah

Zabavené lahvičky vzdáleně připomínaly vakcíny od společnosti AstraZeneca vyrobené indickým sérovým institutem. Ugandské úřady poslaly několik lahviček do Indie ke kontrole, přičemž institut potvrdil, že je nikdy nevyrobil ani do země nedodal, řekl šéf oddělení pro sledování zdraví během ugandského předsednictví, Dr. Warren Naamara.

Vzhledem k tomu, že vakcíny se ukázaly jako falešné, vyvstala otázka, co vlastně bylo obětem podvodu vpraveno do organismu. Naštěstí provedené analýzy falešných vakcín zabavených skupině podvodných zdravotníků ukázaly, že tekutina uvnitř lahviček je neškodná.

"Všem, kteří byli od podezřelého, který je stále na svobodě, očkováni za poplatek doporučujeme, aby se nechali zdarma naočkovat v očkovacích centrech schválených ministerstvem zdravotnictví," uvedl Naamara. Od začátku pandemie zaznamenala Uganda přibližně 90 000 případů koronaviru, přičemž více než 2 400 lidí této nemoci podlehlo. Vzhledem k nedostatečným údajům o testování však bylo naznačeno, že skutečná situace může být výrazně horší.

Proces očkování v Ugandě je extrémně pomalý, brzdí ho nedostatečné dodávky vakcín z programu COVAX, který OSN vytvořila pro chudší země. Nedbalý proces způsobil dlouhé čekací doby v očkovacích centrech, což vytvořilo příhodné podmínky pro podvodníky, kteří pak pokoutně nabízejí pochybné vakcíny těm, kteří se chtějí nechat očkovat rychleji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz