Naše Česko

Včelaři měli loni nejhorší úrodu za 50 let. Pozor na falšovaný med!

Cena za kilogram medu by se letos měla pohybovat do 200 korun. Ve Snídani s Novou to řekl Dalibor Titěra z České zemědělské univerzity v Praze. Varoval také před falšovaným medem.

"Přemrštěná cena by byla přes 200 korun za kilo. Do dvou stovek je to odpovídající," myslí si Titěra.

V loňském roce, který včelaři považují za nejhorší za posledních 50 let, se průměrná cena pohybovala mezi 190 až 200 korunami za kilogram. Ještě před deseti lety byla přitom cena maximálně 130 korun.

Jaká bude letošní sezona, je prý ještě brzy odhadovat. "Sezóna ještě není u konce, ale vypadá to, že letošní rok bude lepší," řekl Titěra.

Související obsah

Varoval také před falšovaným medem, který se může na trhu objevit. "Včely dělají perfektní med, na tom se dá už jenom něco zkazit. Čím dál víc se v obchodních sítích objevují medy nejasného původu, nejasné kvality a velmi často falšované sirupy. Med nesmí zabloudit někam do továren, kde jsou velké sudy se sirupy a neprůhledné procesy," dodal odborník.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz