Zahraničí

Veterináři varují před africkým morem prasat, objevil se u českých hranic

Veterináři varují chovatele před možným zavlečením afrického moru prasat do jejich chovů. Nová ohniska této mimořádně nakažlivé choroby se totiž objevila poblíž české hranice.

Podle odborníků je jen otázkou času, kdy se africký mor prasat znovu objeví na našem území. Ve střehu by tak měli být všichni zemědělci, kteří prasata chovají.

S touto nemocí se přitom museli vyrovnat mnozí chovatelé již před pár lety, tehdy se objevila na Zlínsku. Nemoc se momentálně šíří v Německu a Polsku, nejbližší ohniska jsou přitom vzdálena jen zhruba čtyřicet kilometrů od hranic. Veterináři upozorňují, že pomalu nastává období, kdy divoká prasata ve velkém migrují, a to zvyšuje možnost nákazy.

Související obsah

Chovatelé by měli zabezpečit své chovy, aby zabránili kontaktu s divočáky. Problém navíc komplikuje i přemnožení divokých prasat, a to i přes masivní odlovy v posledních letech.

Problém na Zlínsku v roce 2017 vyvrcholil tím, že celou oblast s výskytem afrického moru prasat musely obehnat elektrické a pachové ohradníky. Myslivci potom zvěř likvidovali několik let. Česká republika se potom stala jednou z mála zemí, kde se tato choroba podařila vymýtit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz