Zahraničí

Veterináři varují před africkým morem prasat, objevil se u českých hranic

Veterináři varují chovatele před možným zavlečením afrického moru prasat do jejich chovů. Nová ohniska této mimořádně nakažlivé choroby se totiž objevila poblíž české hranice.

Podle odborníků je jen otázkou času, kdy se africký mor prasat znovu objeví na našem území. Ve střehu by tak měli být všichni zemědělci, kteří prasata chovají.

S touto nemocí se přitom museli vyrovnat mnozí chovatelé již před pár lety, tehdy se objevila na Zlínsku. Nemoc se momentálně šíří v Německu a Polsku, nejbližší ohniska jsou přitom vzdálena jen zhruba čtyřicet kilometrů od hranic. Veterináři upozorňují, že pomalu nastává období, kdy divoká prasata ve velkém migrují, a to zvyšuje možnost nákazy.

Související obsah

Chovatelé by měli zabezpečit své chovy, aby zabránili kontaktu s divočáky. Problém navíc komplikuje i přemnožení divokých prasat, a to i přes masivní odlovy v posledních letech.

Problém na Zlínsku v roce 2017 vyvrcholil tím, že celou oblast s výskytem afrického moru prasat musely obehnat elektrické a pachové ohradníky. Myslivci potom zvěř likvidovali několik let. Česká republika se potom stala jednou z mála zemí, kde se tato choroba podařila vymýtit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz