Zahraničí

Vraha školačky z Las Vegas usvědčil rekordně malý vzorek DNA

Vraha školačky z Las Vegas usvědčil rekordně malý vzorek DNA
Zdroj: Profimedia

Velký průlom v kriminalistice znamená objasnění 32 let staré vraždy školačky z Las Vegas. Vědcům se podařilo identifikovat pachatele podle rekordně malého vzorku jeho DNA z místa činu, odpovídal pouhým 15 lidským buňkám.

Rodina čtrnáctileté Stephanie už nevěřila, že se policii podaří vypátrat vraha, který dívku v roce 1989 uškrtil v Las Vegas cestou do školy. Kriminalistům se sice povedlo na místě činu zajistit vzorek DNA, ale příliš malý na to, aby z něj šlo pachatele identifikovat. Díky technologickému pokroku byla vražda vyřešena až nyní, informovala v pátek televize BBC.

Onen nepatrný vzorek DNA se dostal do laboratoře v Texasu, která se na takové případy specializuje. Zatímco běžně se při určování DNA třeba při zjišťování otcovství či předků pracuje s 750 až 1000 nanogramů DNA, při rozplétání kriminálních činů bývají použitelné vzorky mnohem menší, desítky až stovky nanogramů. Vzorek z Las Vegas měl přitom pouhých 0,12 nanogramů, což odpovídá 15 lidským buňkám.

Související obsah

Vědcům se přesto podařilo DNA určit a přes příbuzného se pak policisté dopátrali k vrahovi, jehož DNA měli v databázi. Už nežil, pět let po činu spáchal sebevraždu.

Úspěch při identifikaci pachatele pomocí tak malého vzorku DNA je podle odborníků milníkem, který může pomoci v případech dosud považovaných za nevyřešitelné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz