Domácí

Slimáci letos útočí ve velkém. Zahrádkáři zkouší různé triky

Čeští zahrádkáři čelí nebývalé přesile slimáků. Zejména pak plzáci španělští ve velkém likvidují záhony zeleniny, ale i okrasných květin. Podle odborníků může za jejich přemnožení série teplých nocí a také nadprůměrně deštivý rok. Pěstitelé jsou zoufalí, a tak po zahrádkách sypou sůl, jedovaté granule nebo stavějí speciální elektrické ohradníky.

Jediný škůdce sežere za sezónu až kilo zeleniny. Celá kolonie pak hravě kompletní úrodu.

"Sní v podstatě všechno," řekl Bohuslav Mocek z Muzea východních Čech. Ani odborník ale nemá recept, jak na ně. Každý den tak chodí vytrvale s kleštěmi po zahradě.

A podobný boj po celé zemi teď svádí každý zahrádkář. Například Hana Fraňková přišla za noc o nespočet afrikánů, a tak v boji s plži přitvrdila. K okurkám nasadila granulovanou chemii, ale i na ni si škůdci začali zvykat. "Slimáci to sežerou a nic," stěžuje si žena.

Související obsah

Kousek od ní probíhá lítý zápas o jinou zeleninu. Bronislav Machurek ale vsadil na zlaté české ručičky. Sestavil okolo záhonu slimáččí elektrický ohradník. Tvoří ho vodivé hliníkové pásky napojené na baterii. "V okamžiku, kdy slimák sepne plusový a mínusový, tak dostane malou ránu. Jeho to odpudí že tam neleze, ale nezabije ho to," popsal muž.

Po sérii suchých let teď panují pro slimáky ideální podmínky k množení. "Mají rádi, když je teplo a vlhko a noci jsou teplé až tropické," řekl odborník Mocek. 

Škůdci jsou hermafroditi, takže každý ročně naklade až tři sta vajíček. S rostlinami k nám přicestovali v roce 1991 a odborníci by si vsadili na to, že zcela vyhubit je nebude možné už nikdy.

Na slimáky stačí pivo nebo česnek. Podívejte se, jak proti nim bojovat:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz