Domácí

Slimáci letos útočí ve velkém. Zahrádkáři zkouší různé triky

Čeští zahrádkáři čelí nebývalé přesile slimáků. Zejména pak plzáci španělští ve velkém likvidují záhony zeleniny, ale i okrasných květin. Podle odborníků může za jejich přemnožení série teplých nocí a také nadprůměrně deštivý rok. Pěstitelé jsou zoufalí, a tak po zahrádkách sypou sůl, jedovaté granule nebo stavějí speciální elektrické ohradníky.

Jediný škůdce sežere za sezónu až kilo zeleniny. Celá kolonie pak hravě kompletní úrodu.

"Sní v podstatě všechno," řekl Bohuslav Mocek z Muzea východních Čech. Ani odborník ale nemá recept, jak na ně. Každý den tak chodí vytrvale s kleštěmi po zahradě.

A podobný boj po celé zemi teď svádí každý zahrádkář. Například Hana Fraňková přišla za noc o nespočet afrikánů, a tak v boji s plži přitvrdila. K okurkám nasadila granulovanou chemii, ale i na ni si škůdci začali zvykat. "Slimáci to sežerou a nic," stěžuje si žena.

Související obsah

Kousek od ní probíhá lítý zápas o jinou zeleninu. Bronislav Machurek ale vsadil na zlaté české ručičky. Sestavil okolo záhonu slimáččí elektrický ohradník. Tvoří ho vodivé hliníkové pásky napojené na baterii. "V okamžiku, kdy slimák sepne plusový a mínusový, tak dostane malou ránu. Jeho to odpudí že tam neleze, ale nezabije ho to," popsal muž.

Po sérii suchých let teď panují pro slimáky ideální podmínky k množení. "Mají rádi, když je teplo a vlhko a noci jsou teplé až tropické," řekl odborník Mocek. 

Škůdci jsou hermafroditi, takže každý ročně naklade až tři sta vajíček. S rostlinami k nám přicestovali v roce 1991 a odborníci by si vsadili na to, že zcela vyhubit je nebude možné už nikdy.

Na slimáky stačí pivo nebo česnek. Podívejte se, jak proti nim bojovat:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz