Zahraničí

Nad Norskem proletěl meteorit. Vážil desítky kilogramů, vědci ho hledají

Nad Norskem proletěl velký meteorit, který jasně rozzářil oblohu. Odborníci se nyní snaží kusy tělesa najít, jeho váhu odhadují na několik desítek kilogramů.

Jedinečný pohled se o víkendu naskytl na obloze nad jižním Norskem. Vesmírné těleso proletělo a na několik sekund jasně rozzářilo noční oblohu. Záběry ohnivé koule se ihned objevily na sociálních sítích.

Části meteoritu nyní odborníci hledají. Skončily zřejmě v oblasti západně od Osla. Vesmírné těleso nejspíš konkrétně dopadlo na zem v zalesněné oblasti zvané Finnemarka.

Podle norské společnosti pro pozorování meteoritů padalo rychlostí asi 15 až 20 kilometrů za sekundu. Ze záběrů lze podle expertů odhadnout, že těleso bylo poměrně velké a mohlo vážit až několik desítek kilogramů. 

Související obsah

Zatím nejsou informace o tom, že by pád meteoritu způsobil nějaké škody.

Meteorit loni proletěl i nad Českem. Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz