Zahraničí

Protesty Íránců kvůli nedostatku vody se změnily v krveprolití, 10 mrtvých

Protesty Íránců kvůli nedostatku vody se změnily v krveprolití, 10 mrtvých
Zdroj: Profimedia

Přes týden trvající protesty kvůli nedostatku vody se v Íránu změnily v protivládní demonstrace a v krveprolití. Policisté do davu střílejí, úřady oficiálně přiznaly tři mrtvé, nezávislé zdroje hovoří o nejméně deseti obětech a stovce zatčených.

Protesty začaly v jihozápadní provincii Chúzistán a rozšířily se do dalších míst. Provincie patří k nejteplejším v zemi s teplotami dosahujícími až 50 stupňů Celsia a postihlo ji největší sucho za půl století, informovala BBC.

Lidé vyšli do ulic, nedostatek vody komplikuje život domácnostem, zemědělcům, ale způsobuje i výpadky elektřiny. Protesty se během deseti dnů změnily v protivládní demonstrace, které policie krvavě potlačuje. Podle státních médií byli zastřeleni tři lidé, disidentská zpravodajská agentura HRANA hovoří nejméně o deseti mrtvých a mnoha zraněných, uvedla v neděli televize CNN.

Související obsah

Oficiální verze zní, že demonstranty zastřelili neznámí útočníci, kteří se vetřeli mezi pokojně protestující občany. Svědek však televizi řekl, že do lidí střílí tajní agenti i policejní těžkooděnci. Mimo to bylo zatčeno přes sto lidí ve třiceti městech po celém Íránu, informovala agentura HRANA.

Kromě nebývalého sucha trpí íránská ekonomika sankcemi uvalenými Spojenými státy i koronavirovou pandemií. Roste nezaměstnanost a inflace přesahuje 50 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz