Domácí

České nemocnice nemají krev, chybí jim dárci. I kvůli dovoleným

Řada nemocnic nemá o letních prázdninách dostatečné zásoby krve. Důvodů je několik. Ve zdravotních zařízeních se už po koronavirové pauze opět operuje. Pravidelní dárci jsou ale často po očkování nebo po dovolené v zahraničí, takže krev teď darovat nemohou.

Operace už znovu jedou naplno. Jenže dochází zásoby krve a řada nemocnic tak hledá nové dárce.

"Určitě je nedostatek krve. Je to dáno tím, že je zvýšená operativa," potvrdila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Související obsah

Problémy s nedostatkem krve jsou spojené s koronavirovou epidemií. Dárci teď mají různá omezení, a to jak ohledně dovolených, tak samotného onemocnění.

"Pokud jsou lidé na dovolené v červených rizikových zónách, tak musí počkat měsíc, než můžou krev darovat," objasnila zdravotní sestra Monika Koděrová. "Omezení u dárců krve je také po očkování", doplnila Zachrlová.

Související obsah

Například v jihlavské nemocnici odeberou krev zhruba 60 dárcům denně. Celkově tam mají kolem 4 000 dárců. Kromě jihlavské ale shánějí nové dárce i třeba nemocnice v Třebíči, Novém Městě na Moravě a také v dalších částech České republiky.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz