Naše Česko

Nová zelená úsporám pokračuje, nově dotaci využijí i lidé mimo Prahu

Ministerstvo životního prostředí připravilo na podzim další etapu dotačního programu Nová zelená úsporám. Nově budou moci o finanční prostředky na úsporná opatření žádat lidé žijící v bytových a panelových domech i mimo hlavní město.

Na podporu ekologických opatření má směřovat nejméně 39 miliard korun. První uchazeči budou žádosti o podporu posílat výhradně elektronicky.

Jedním z prvních žadatelů bude i pan Hunal ze Slaného, z připravovaného dotačního programu požádá o finanční prostředky na zateplení fasády a výměnu oken. "Zateplovat barák se chystáme, dotace by nám bodla, byl bych rád, kdyby nám pokryla většinu nákladů," svěřil se Jan Hunal.

Související obsah


 

"Může se dostat až na 50 procent nákladů s tím, že pokud kombinuje různé zdroje, tak dostane ještě bonus 20 000 korun," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

"Zateplit panelový dům o padesáti bytech stojí 6,5 milionu korun, s tímto programem můžete získat zhruba 3 miliony," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Zbylých 3,5 milionu musí pak doplatit sdružení nájemníků, nebo majitel celého domu, pokud je jen jeden. Ministerstvo počítá, že největší zájem u panelových domů bude o jejich zateplení, dotaci je ale možné čerpat i na takzvané zelené střechy.

Související obsah

Dotace bude nově směřovat i k renovaci rekreačních domů využívaných k trvalému bydlení, pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla. Zamíří také k výstavbě nádrží na zachytávání dešťové vody v rámci již fungujícího programu Dešťovka.

Do této doby Státní fond životního prostředí vyplatil v programu Nová zelená úsporám přes 10 miliard korun více než 65 tisícům žadatelů.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz