Domácí

Letecký kanón i semtex. Češi nosí policistům i těžko uvěřitelné věci

Letecký kanón i semtex. Češi nosí policistům i těžko uvěřitelné věci
Zdroj: KŘP Jihočeského kraje/ KŘP Královéhradeckého kraje

Zbraňová amnestie se pomalu blíží ke konci, lidé tak ještě na poslední chvíli odevzdávají policii nejrůznější zbraně a střelivo. Jihočeští policisté se nestačili divit, když přijali letecký automatický kanón. Během amnestie narazili strážci zákona i na celou řadu dalších kuriozit.

Policie přijala automatický kanón do vojenského letadla ráže 30 x 115 mm v pondělí. Jedná se o kanón výrobce Nudelman-Richtěr NR-30. Ten se používal v mnoha sovětských letadlech jako MiG-16, MiG 21F či například v Suchoji Su-7 nebo Suchoji Su-22.

"Jihočeští policisté se s touto zbraní dlouho nesetkali, byť v rámci jednotlivých policejních ředitelství odevzdávají spoluobčané různé zbraně a munici," popsal mluvčí policie Milan Bajcura. Zbraň bude odeslána ke znaleckému zkoumání.

Zbraňová amnestie se rychle blíží ke konci. "Připomínáme, že doba na beztrestné odevzdání zbraní a střeliva je do soboty 31. července 2021 na kterémkoli policejním oddělení," doplnil Bajcura.

Zajímavým kouskem se pochlubili také policisté z Královéhradeckého kraje, kterým už bylo v rámci amnestie odevzdáno přes 200 zbraní.

Muž z Náchodska jim donesl vojenskou munici v podobě rozbušek, třecího zapalovače, semtexu, permonexu, světlic a střeliva různé ráže, které našel při vyklízení pozůstalosti.

"Policisté obvodního oddělení nález konzultovali s pyrotechnikem, který rozhodl, že předmět přijede zajistit a odveze k odborné likvidaci," popsala mluvčí policie Lucie Konečná.

Související obsah

Policie se již setkala s celou řadou kuriozit. Jednou z nich je i historický pevnostní kanón, který policistům odevzdal hradecký historický klub. Kanón se nacházel v prostorách předválečného hraničního opevnění, který klub vlastní.

Podobný případ zažili policisté už na jaře, kdy se majitel tanku a samohybné houfnice chtěl ujistit o jejich správném znehodnocení.

V Orlických horách odevzdali pevnostní kanón (7/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz