Zajímavosti

NASA slaví další vesmírný úspěch, důkladně prozkoumala rudou planetu

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) si připsal další velký úspěch. Díky jeho sondě se podařilo vůbec poprvé odkrýt vnitřní strukturu Marsu. Sonda například dokázala změřit seismické vlny a badatelé také zjistili, že rudá planeta má mnohem větší a lehčí jádro než Země.

Robotická sonda Insight, které se často přezdívá geolog rudé planety, poprvé odkryla, jak vypadá Mars uvnitř. Jeho vnitřní strukturu odhalila pomocí měření zemětřesné seismické vlny.

Sonda Insight přistála na rudé planetě 26. listopadu 2018 a její mise byla od počátku jasná, a to dostat se co nejblíže k jádru Marsu a zkoumat ho opravdu do hloubky.

Související obsah

"Sondě Insight trvalo téměř 3 roky, než se jí podařilo změřit zemětřesné seismické vlny a poslat na Zemi dlouho očekávaná data. Z těch vyplývá, že kůra rudé planety je mnohem tenčí, než se původně předpokládalo. Její tloušťka je zhruba 20 až 37 kilometrů. Na Zemi přitom kůra dosahuje do hloubek kolem 100 kilometrů. Pod kůrou Marsu se nachází mohutný plášť, který sahá do hloubky 1560 kilometrů. Zemský plášť má přitom tloušťku skoro dvojnásobnou," uvedl zástupce NASA Bruce Banertd.

Zásadním zjištěním, které sonda vědcům přinesla je také to, že Mars má podle všeho překvapivě gigantické, ale poměrně lehké jádro. Ukázalo se, že je mnohem větší a také kapalnější, než očekávali.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz