Zajímavosti

NASA slaví další vesmírný úspěch, důkladně prozkoumala rudou planetu

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) si připsal další velký úspěch. Díky jeho sondě se podařilo vůbec poprvé odkrýt vnitřní strukturu Marsu. Sonda například dokázala změřit seismické vlny a badatelé také zjistili, že rudá planeta má mnohem větší a lehčí jádro než Země.

Robotická sonda Insight, které se často přezdívá geolog rudé planety, poprvé odkryla, jak vypadá Mars uvnitř. Jeho vnitřní strukturu odhalila pomocí měření zemětřesné seismické vlny.

Sonda Insight přistála na rudé planetě 26. listopadu 2018 a její mise byla od počátku jasná, a to dostat se co nejblíže k jádru Marsu a zkoumat ho opravdu do hloubky.

Související obsah

"Sondě Insight trvalo téměř 3 roky, než se jí podařilo změřit zemětřesné seismické vlny a poslat na Zemi dlouho očekávaná data. Z těch vyplývá, že kůra rudé planety je mnohem tenčí, než se původně předpokládalo. Její tloušťka je zhruba 20 až 37 kilometrů. Na Zemi přitom kůra dosahuje do hloubek kolem 100 kilometrů. Pod kůrou Marsu se nachází mohutný plášť, který sahá do hloubky 1560 kilometrů. Zemský plášť má přitom tloušťku skoro dvojnásobnou," uvedl zástupce NASA Bruce Banertd.

Zásadním zjištěním, které sonda vědcům přinesla je také to, že Mars má podle všeho překvapivě gigantické, ale poměrně lehké jádro. Ukázalo se, že je mnohem větší a také kapalnější, než očekávali.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín darovaných chudším zemím na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až devět miliard dávek.

Krátká zpráva

Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů

Městský úřad Černošice v úterý informoval, že odeslal zmocněnci premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodnutí o jeho údajném střetu zájmů. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," informoval úřad.

Píše se na Deník.cz