Počasí

Jih Evropy spalují pekelná vedra. Tyto destinace čekají teploty přes 40 °C

Jih Evropy spalují pekelná vedra. Tyto destinace čekají teploty přes 40 °C

Pokud trávíte přelom července a srpna na jihu Evropy, obavy o teplé počasí mít nemusíte, ba naopak. V částech středomořského regionu a Balkánského poloostrova odstartovala vlna veder, příštích několik dní tak bude nejteplejších z celého léta. Teploty se vyšplhají na 40 až 45 stupňů.

V jižní a jihovýchodní části Evropy byl červenec mimořádně teplý. I tento týden panují vysoké teploty, které budou pokračovat také v příštích dnech. Podle předpovědních modelů, ze kterých vychází web Severe Weather Europe, přinese přelom července a srpna vlnu nejintenzivnějších veder tohoto roku v oblasti Středomoří a Balkánského poloostrova.

Extrémně horké počasí by mělo přetrvat nejméně týden. Nejvyšší teploty přesáhnou 40 stupňů Celsia, v některých částech jižního Balkánu a středním Středomoří se mohou pohybovat dokonce okolo 45 stupňů.

Teplotní mapa – předpověď na pátek

Zdroj: Severe Weather Europe

Týká se to částí Itálie, Srbska, Severní Makedonie, Albánie, Rumunska, Bulharska, Řecka a západního Turecka. I na východě Chorvatska se budou teploty v odpoledních hodinách pohybovat v maximech od 40 do 44 stupňů.

Již v úterý překročily teploty 40 stupňů v Bosně, Albánii, Řecku a Turecku (viz mapa níže).

Nesnesitelná vedra panují také v severní Africe, v Tunisku teploty dosahují až 50 stupňů. V tomto období zde ale bývají taková horka normálním jevem.

 

Nebezpečí požárů a silných bouří

Vlna veder, která odstartovala tento týden, zvyšuje riziko vzniku požárů v jižních částech Evropy, kde panují také sucha. Rozsáhlé požáry sužují například italskou Sardinii, kde musely své domovy opustit už stovky lidí.

Související obsah

Abnormální horka zvyšují také teplotu moří. V regionu Středomoří jsou všechna moře teplejší, než je dlouhodobý průměr. V některých oblastech má Středozemní moře až o 3 stupně více.

Následkem může být nestabilní počasí, které provází silné bouřky. Velmi vysoká vlhkost například příspěla k pondělnímu ničivému krupobití, které udeřilo nedaleko italské Parmy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz