Zahraničí

Cesta na jih Chorvatska se zkrátí, stavba mostu na Pelješac je u konce

Dlouholeté čekání nejen Chorvatů je u konce. Dělníci ve středu konečně usadili poslední část mostu na poloostrov Pelješac, kde leží například letoviska Orebič a Žuljana, vyhledávaná i Čechy. Cesta na jih Chorvatska se tak zkrátí.

Usazení poslední části mostu proběhlo krátce před středeční půlnocí. Velkolepá stavba je dlouhá 2 400 metrů a vysoká 33 metrů. Pelješacký most je momentálně označován za nejdůležitější infrastrukturní projekt současného Chorvatska.

Most spojil oddělenou oblast kolem Dubrovníku se zbytkem Chorvatska. Zprovozněn by měl být už příští rok a usnadnit tak cestu na jih země. Řidiči se při cestě totiž vyhnou úzkému koridoru patřícímu Bosně a Hercegovině.

Související obsah

O výstavbě přemostění se debatovalo už od doby, kdy Chorvatsko získalo svou nezávislost. Proti však byla právě Bosna a Hercegovina, která tvrdila, že výstavba porušuje její práva na přístup k volnému moři.

 

Na dosazení poslední části mostu dorazil také chorvatský ministr dopravy Oleg Butković a premiér Andrej Plenković. Most navíc oslavně rozzářil také ohňostroj, na který se přišli podívat desítky lidí. "Dnes v noci se chorvatské území stává jednotným. Pelješacký most spojuje Chorvatsko. Jsme pyšní a děkujeme vám všem," řekl Plenković.

Výstavba mostu vyšla na 420 milionů euro, což je necelých 11 miliard korun. Většinu částky však financovala dotacemi Evropská unie.

Podívejte se na slavností dokončení mostu Pelješac. Video ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz