Domácí

Dukovany by tornádo neustály. Museli tam zpřísnit bezpečnostní opatření

Tornádo, které se před nedávnem prohnalo jižní Moravou, úplně změnilo fungování jaderné elektrárny Dukovany. Museli tam zpřísnit bezpečnostní opatření a pořídit nové ochranné technologie. V pátek je přijel zkontrolovat ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Tornádo, jaké řádilo na jižní Moravě, by podle testů úplně rozmetalo třeba ikonické dukovanské chladicí věže. Elektrárna proto musela okamžitě reagovat, aby zabezpečila chlazení reaktorů. Mají tam teď speciální ventilátory.

"Byly by schopny nahradit chladící věže za předpokladu, že by byly poškozeny," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Odolat by měly zemětřesení až o síle šesti stupňů Richterovy škály i nejsilnějším tornádům. Unikátní ventilátory stojí miliardu korun, v dukovanské elektrárně jsou dva.

Náhradní napájení klíčových zařízení elektrárny by v případě zničení infrastruktury měly zabezpečit výkonné generátory. Utáhnou provoz třeba 32 tisíc ledniček najednou.

Související obsah

"Je to stavěno na extrémní klimatické podmínky i na tornáda, ta konstrukce okolo je dělána i proti létajícím předmětům," vysvětlil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Za pomoci tisícovky železných kotev zpevnili stěny všech budov, aby lépe odolaly tornádu nebo zemětřesení a mají tam i pět nových satelitních telefonů, každý za stovky tisíc korun. Ty by elektrárně měly zajistit spojení se světem, i pokud by zkolabovaly veškeré mobilní sítě.

K ochraně zaměstnanců je v dukovanském elektrárně vybudováno hned sedm obřích podzemních krytů. Vejde se do nich 2450 lidí. "Dukovany jsou perfektně připraveny," konstatoval Havlíček. Jenom letos vylepšení bezpečnosti vyjde elektrárnu na dvě miliardy korun.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz