Domácí

Průlomový krok v Liberci, město převede na družstva byty za korunu

Průlomové rozhodnutí udělali zastupitelé Liberce. Za symbolickou korunu převedou na družstva byty, které byly postaveny z dotací v 90. letech. Podle smluv mělo být město jejich vlastníkem 20 let. Protože se ale mezitím změnil zákon, tak zastupitelům by teď za převod hrozilo stíhání. Řešení hledalo několik ministerstev a expertní skupina dva roky.

V Česku jde o 40 tisíc družstevních bytů. Z toho v Liberci jich je 1150. Postavené byly se státní dotací. Města tehdy v jednotlivých projektech figurovala jako garant, aby se neopakovala situace kolem zkrachovalého H-Systému.

Třeba paní Šlapáková za byt 3kk zaplatila v 90. letech 1,7 milionu. Na tu dobu hodně peněz. A to už musel projít rekonstrukcí za půl milionu. Po dvaceti letech si ho měla od města odkoupit za korunu.

Související obsah

"Od roku 1999 se padesátkrát změnil zákon o obcích, a to, co bylo tenkrát na hraně, je dnes trestným činem," vysvětlil primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK).

Družstevníkům reálně hrozilo, že si byty budou muset koupit znovu. Dva roky hledali lidé, právníci, radnice, ministerstva i předseda vlády recept na to, jak lidem byty převést.

"My jsme poprosili pana premiéra o pomoc, aby byli ochráněni i zastupitelé města. Stanoviska ministerstev nám velmi pomohla. Pan premiér napsal dopis, kterým ty převody podpořil," řekla radní Šárka Prachařová (ANO).

Související obsah

"Ta situace byla právně komplikovaná. Ten majetkový podíl bude družstvu převeden za symbolickou jednu korunu. Je to pilot. Může být vzorem v České republice," řekl radní Petr Židek (ODS).

Zhruba do dvou měsíců budou byty převedené na družstva a ta je rozdělí nájemníkům. Ti je budou už moci třeba prodat či pronajímat. A brzy snad budou moci totéž i lidé v ostatních městech Česka.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz