Naše Česko

Pražská zoo získala poklad. Dosud byla vzácná želva k vidění jen v Asii

Pražská zoo získala poklad. Dosud byla vzácná želva k vidění jen v Asii
Zdroj: Miroslav Bobek

Zoologická zahrada v Praze má unikátní přírůstek, který do Česka míří až z Asie. Jednu z nejvzácnějších želv, o které se dlouho myslelo, že je již vyhynulá, zoo představí již příští týden. Praha tak bude jediným místem mimo Asii, kde bude moci veřejnost na vlastní oči spatřit toto mimořádné zvířátko.

Batagur bengálský je kriticky ohrožený druh želvy pocházející z jihovýchodní Asie. Na většině míst, kde původně žil, už je dokonce zcela vyhynulý. Až do nedávna se přitom myslelo, že ze světa vymizel úplně. 

Velmi vzácnou želvu teď budou moci lidé obdivovat v pražské zoologické zahradě. Již příští týden ji zoo představí veřejnosti, oznámil na sociálních sítích ředitel zahrady Miroslav Bobek.

"Zoo Praha se tak stane současně jediným pro veřejnost běžně přístupným zařízením mimo Asii, kde bude batagury bengálské možné spatřit na vlastní oči," prozradil Bobek.

Související obsah

Mimořádně vzácné želvy se podařilo před více než deseti lety v chovných centrech v Indii a Bangladéši (a posléze i Rakousku) rozmnožit, snaha o jejich návrat do volné přírody skončila ale fiaskem.

"Všechna vysílači označená zvířata byla buď zabita, nebo uhynula v rybářských sítích či z jiných příčin. Nezbylo, než udělat krok zpět a vykročit znovu," vysvětlil Bobek. Chovy v lidské péče se tak začaly zintenzivňovat. Do projektu se nyní připojuje právě i pražská zoo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz