Počasí

Čechy zaskočilo ničivé tornádo. ČHMÚ shrnul nejdůležitější poznatky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v reakci na červnové tornádo zveřejnil souhrn nejčastějších otázek lidí na toto téma. Vyjádřil se nejen k četnosti výskytu větrných vírů u nás, ale prozradil i to, jak se Češi mohou před tornády chránit.

Výskyt tornád v Česku je velmi ojedinělý. Přesto ve čtvrtek 24. června byla jedna z bouří na jihu Moravy provázena tornádem síly F4. A tornádo takové intenzity je ve střední Evropě velkou raritou.

Meteorologové z ČHMÚ se rozhodli s odstupem času odpovědět na nejčastější otázky, kterými je lidé zahrnovali. Jedna z nich se týká i četnosti výskytu tornád v České republice. "Některý rok není žádné, jindy pět až sedm. Tornádo takové intenzity jako 24. června by bylo mimořádnou událostí kdekoliv v Evropě a šance na jeho výskyt v Česku je extrémně nízká,“ objasnil ČHMÚ.

Výskyt takhle silného tornáda podle meteorologů ještě nutně neznamená, že bychom podobných větrných vírů měli nyní očekávat více. "Ani supercely, bouře s výraznou rotací, nemusejí být provázeny extrémními jevy, tedy ani tornády,“ upozornil ČHMÚ. Jeho zástupkyně nicméně upozornila, že statisticky nelze další výskyt vyloučit ani letos. Tornáda není možné předvídat.

Meteorologové v Česku dokážou předpovědět pouze průběh bouřky jako takové, tedy jak silný bude přívalový déšť nebo velké kroupy. Na výstrahy před tornády ale nemají žádné systémy ani vybavení.

Související obsah

Na meteorologickém radaru v Evropě navíc většinou nelze rozpoznat tornádo, ani když už řádí. "Zpozorujeme ho, až když se tromba začne spouštět ze základny bouře k zemi nebo se cirkulace tornáda zviditelní zvedaným prachem nebo většími předměty unášenými tornádem,“ objasnila meteoroložka.

Ta zároveň vysvětlila, že i když zpozorujete trombu, šance, že se dotkne země a zformuje tornádo, je velmi nízká.

Kdybyste se ale náhodou dostali do blízkosti ničivého víru, v domech se držte v přízemí nebo ve sklepech. Vyhněte se místnostem s okny. V úkrytu si chraňte hlavu polštářem nebo matrací. Podle ČHMÚ je třeba myslet i na to, že ani v autech není bezpečno. Když už ve vozidle budete, ujíždějte co nejdál. Vyhněte se také mostům, pod nimi vítr ještě zesílí. Ve volné přírodě vyhledejte prohlubeň a chraňte si hlavu.

Dramatické záběry tornáda, při kterém lidé přicházeli o střechy nad hlavou, se objevily i několik týdnů po události:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz