Ekonomika

Sehnat byt je pro Čechy stále těžší. Tohle je důvod, proč ceny letí vzhůru!

Bydlení v Česku je čím dál nedostupnější. Za posledních zhruba pět let vzrostly ceny bytů až několikanásobně. Podle odborníků je to kvůli tomu, že stavba budov u nás trvá dlouho, třeba i deset let. Nejtěžší je prý sehnat stavební povolení.

Právě v délce stavebního řízení jsme podle Světové banky ze 190 zemí na 157. místě. Nedostatek bytů a obrovský zájem o ně pak ceny žene vzhůru.

Pětadvacetiletá Nikol si letos chtěla koupit byt na hypotéku. Jenže vysoké ceny nemovitostí jí v tom zabránily. "Chtěli jsme dva plus jedničku a vůbec to tak nevypadá, že to tak dopadne. Kdo nic nezdědil, tak má smůlu," říká mladá žena.

Právě v letošním roce podle ekonomů ti, kteří mají hypotéku, za ni zaplatí téměř polovinu čistého příjmu - splátky jsou nejvyšší za posledních několik let. Třeba průměrná cena bytu 2+1 ještě v roce 2015 byla něco málo přes milion korun. Letos za stejný byt lidé zaplatí víc než trojnásobek.

"Je to způsobeno tím, že se příliš nestaví, takže lidé přebírají z malého množství nemovitostí a to žene ceny nahoru," vysvětluje problém ekonom Dominik Stroukal. "Bohužel naše stavební předpisy patří na úroveň rozvojových zemí," přidává se jeho kolega Štěpán Křeček.

Související obsah

Právě Česko má jedno z nejpomalejších stavebních řízení na světě. V případě výstavby bytového domu to je mnohdy i deset let. Přestože je bydlení pro většinu Čechů nedostupné, byty hlavně v Praze se prodávají jako o závod.

Jen v hlavním městě se letos od dubna do června prodalo zhruba dva a půl tisíce bytů. "Dnes pokud člověk nemá nadstandardní příjmy nebo nemá bohaté rodiče, tak si nemůže hypotéku dovolit. Což otevírá nůžky mezi bohatými a chudými," zmiňuje Stroukal.

Nejvíc za metr čtvereční v průměru zaplatí Pražané - přes 115 tisíc. Naopak nejlépe jsou na tom lidé v Ústí nad Labem.

Hypotéky i úvěry možná budou dál zdražovat. Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz