Zahraničí

Požáry v Řecku opět nabírají na síle! Hasiči jich likvidovali už přes 150

Požáry v okolí řeckých Atén ve čtvrtek opět nabraly na síle a vymkly se kontrole. Přispěl k tomu silný vítr. V zemi bylo několik týdnů před požáry velké sucho. A vlna velmi vysokých teplot má trvat do konce týdne. Tamní úřady proto evakuovaly další tisíce obyvatel.

Asi nic nevyjadřuje situaci v okolí starobylých Atén lépe než rčení "boj s větrnými mlýny". Od úterý hasiči likvidovali více než 150 požárů. Ve čtvrtek ale přišel silný vítr a požáry, které hoří asi 20 kilometrů od Atén, opět nabraly na síle.

V podvečer tak policie musela pomáhat s evakuací obyvatel rezidenční oblasti. Jiní mezi tím začali sčítat škody, které si živel vybral. "Jsem sám. Ztratil jsem všechny své sousedy a všechen majetek je zničený," řekl obyvatel zasažené oblasti.

Související obsah

"Nejdřív měli hasiči tenhle požár pod kontrolou, ale pak mu nepřikládali velkou důležitost. No a tohle je výsledek," dodal. K Řekům včera promluvil i tamní premiér. Podle něj musí Řecko intenzivně bojovat s klimatickou změnou, která k častějším požárům s horšími průběhy přispívá.

"Bohužel je před námi ještě spousta potíží. Nadcházející noc bude hrozivá a zítra očekáváme v mnoha oblastech naší země silný vítr. Mluvím o nebývalých podmínkách, kterým předcházelo mnoho dní intenzivních veder, které z celé země udělaly sud se střelným prachem," sdělil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Související obsah

Kromě Řecka s rozsáhlými požáry bojují stále také třeba v Turecku, Spojených státech, Rusku a na celém Balkánském poloostrově.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz