Domácí

Medu je letos méně, bude zdražovat. Včelaři bojují i s drzými zloději

Medu bude letos podle odhadů až o polovinu méně než loni, a tak se pravděpodobně zvedne i jeho cena. Navíc přibývá krádeží. Potvrzuje to i případ z Rychnovska, který podle včelařů nemá obdoby. Z úlů tam někdo ukradl celé plástve. A protože k jejich zpracování je třeba mít zkušenosti a techniku, vypadá to, že zlodějem by mohl být včelař.

"Je to hrozné. Přijeli jsme po třech dnech a byly tady rozházené úly. Zloději šli jen po medu a vzali 40 rámečků, ve kterých ho bylo 80 kilo. Jak dopadnou včelstva, vůbec neřešili," říká včelař Luboš Luňák z Borohrádek.

"Ty včely už se nedají nikdy dohromady, ty zahynou," říká zase Evžen Báchor z Pardubic. Podle něj museli mít na krádež ochranné pomůcky. "To musel být člověk, který včelám rozumí," myslí si.

Zloději rozhodně měli na krádež čas. Úly totiž nejsou na očích, jsou daleko od města a vede k nim jen nenápadná cesta. "Vyzýváme občany, kteří by mohli poskytnout informaci k objasnění případu, aby zavolali na linku 158," uvedla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Chovatel přišel o včely ze sedmi úlů, škody tak půjdou do desítek tisíc korun. Tento rok čelí včelaři nájezdům zlodějů v extrémní míře. Zmizely dokonce desítky celých úlů, některé i z velmi nepřístupných míst.

V bezpečí už nejsou ani oplocená stanoviště. "Přestřihli řetízek u branky, najeli autem až sem," popisuje svou zkušenost včelař Stanislav Jeřábek. Chovatele navíc trápí úhyny včelstev, dva roky po sobě nevyšlo jaro, takže medu je oproti průměru polovina. "Už jsem viděl ceny, že jsou 250 až 270 korun," pokračuje Jeřábek.

Zlodějům se tak vyplácí riskovat. Včelaři kromě fotopastí investují i do rafinovaných technologií. Jeden chovatel v Plzni vymyslel program, který v případě problémů pošle chovateli esemesku na mobil.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz