V noci na pátek vrcholí každoroční meteorický roj Perseidy. Letos jsou navíc podmínky pro pozorování nebeské show v podstatě ideální, protože zářící létavice nebude svým světlem překrývat měsíc. Přečtěte si, jak Perseidy sledovat, aby byl zážitek co nejlepší. Meteorický roj můžete sledovat i na webu TN.cz, přimý přenos odvysíláme v tomto článku.
I když se meteorický roj nesoucí jméno souhvězdí, z něhož zdánlivě vylétá, vrací každý rok mezi 17. a 24. srpnem, vrcholí právě nyní, v noci na pátek. A to je také doba, kdy je padajících hvězd vidět nejvíc. "Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu," předpovídá astronom Petr Horálek.
Zdůraznil, že podmínky pro pozorování meteorického roje, kterému se lidově říká také slzy svatého Vavřince, jsou letos v podstatě ideální a z toho správného místa tak mohou lidé vidět i ty nejslaběji zářící létavice.
Máte pěkné fotky či videa Perseid? Pošlete nám je s uvedením místa a času sledování na naši mailovou adresu nabo na facebook.
"Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jako by jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze, který se odborně nazývá radiant. Právě ten v době maxima roje leží v horní polovině souhvězdí Persea. Vzhledem k tomu, že toto souhvězdí u nás vůbec nezapadá, létají meteory po celou noc. Nejvíc jich ovšem spatříme od půlnoci až do rozbřesku, neboť v té době je Perseus již velmi vysoko nad obzorem a stoupá takřka k nadhlavníku," upozornil Horálek.
Související obsah
Navíc v noci na pátek bude měsíc na obloze pouze jako úzký srpek a nebude tak sledování roje kazit svým svitem. Přesto ideální pozorovací stanoviště není úplně snadné najít.
"Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo alespoň desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nejvíce meteorů je totiž vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu totiž vyniknou i méně jasné meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Pro sledování není třeba dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima," radí Horálek.
Na závěr připomněl, že v noci na pátek budou k vidění i další nebeské úkazy, třeba jasná Venuše, ale i Jupiter či Saturn. Přes oblohu se také potáhne velká část naší galaxie.
Podívejte se, jak vypadaly Perseidy loni:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.
Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.