Zajímavosti

Noční oblohu ozařují Perseidy! RADY, kdy a jak je nejlépe sledovat

V noci na pátek vrcholí každoroční meteorický roj Perseidy. Letos jsou navíc podmínky pro pozorování nebeské show v podstatě ideální, protože zářící létavice nebude svým světlem překrývat měsíc. Přečtěte si, jak Perseidy sledovat, aby byl zážitek co nejlepší. Meteorický roj můžete sledovat i na webu TN.cz, přimý přenos odvysíláme v tomto článku.

I když se meteorický roj nesoucí jméno souhvězdí, z něhož zdánlivě vylétá, vrací každý rok mezi 17. a 24. srpnem, vrcholí právě nyní, v noci na pátek. A to je také doba, kdy je padajících hvězd vidět nejvíc. "Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu," předpovídá astronom Petr Horálek.

Zdůraznil, že podmínky pro pozorování meteorického roje, kterému se lidově říká také slzy svatého Vavřince, jsou letos v podstatě ideální a z toho správného místa tak mohou lidé vidět i ty nejslaběji zářící létavice.

Máte pěkné fotky či videa Perseid? Pošlete nám je s uvedením místa a času sledování na naši mailovou adresu nabo na facebook.

"Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jako by jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze, který se odborně nazývá radiant. Právě ten v době maxima roje leží v horní polovině souhvězdí Persea. Vzhledem k tomu, že toto souhvězdí u nás vůbec nezapadá, létají meteory po celou noc. Nejvíc jich ovšem spatříme od půlnoci až do rozbřesku, neboť v té době je Perseus již velmi vysoko nad obzorem a stoupá takřka k nadhlavníku," upozornil Horálek.

Související obsah

Navíc v noci na pátek bude měsíc na obloze pouze jako úzký srpek a nebude tak sledování roje kazit svým svitem. Přesto ideální pozorovací stanoviště není úplně snadné najít.

"Na pozorování roje Perseid si vyhledejte místo alespoň desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nejvíce meteorů je totiž vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu totiž vyniknou i méně jasné meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Pro sledování není třeba dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima," radí Horálek.

Na závěr připomněl, že v noci na pátek budou k vidění i další nebeské úkazy, třeba jasná Venuše, ale i Jupiter či Saturn. Přes oblohu se také potáhne velká část naší galaxie.

Podívejte se, jak vypadaly Perseidy loni:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz