Počasí

Výstraha před spalujícími vedry v Itálii. Teploty budou atakovat 50 °C

Výstraha před spalujícími vedry v Itálii. Teploty budou atakovat 50 °C
Zdroj: Getty Images

Vlna veder v Itálii bude nakonec ještě intenzivnější, než meteorologové původně předpovídali. Teploty se na řadě míst vyšplhají na 48 stupňů Celsia. Pro několik italských regionů platí rudá výstraha před extrémním nebezpečím, další se zbarvily oranžově. Letní dovolenou v jihoevropské zemi tráví tisíce Čechů.

Před extrémním nebezpečím varují italští meteorologové. Nejkritičtější kvůli vlně veder budou úterý a středa, od čtvrtka by se mělo počasí vracet do normálu.

Teploty zejména v jižnějších částech země vyletí na 48 stupňů, informoval portál IlMeteo. Týkat se to má Sicílie, Kalábrie, Apulie, Basilicaty, Kampánie a Říma. Ten stejně jako Bari, Campobasso a Rieti zařadilo tamější ministerstvo zdravotnictví do nejvyššího rudého stupně varování. Platí ale třeba i pro Boloňu, která je v severní části Itálie.

Dovolenou u Jaderského, Tyrhénského nebo Jónského moře tráví také tisíce Čechů. Lidé by se měli vyvarovat větší fyzické zátěži, soustředit se na pitný režim a pobývat především ve stínu. Kvůli požárům se nedoporučuje navštěvovat lesy.

Související obsah

Itálii stejně jako většinu středomořských států už několik týdnů sužují požáry. V průběhu úterý a středy se očekávají další.

Podle jiných zdrojů se dá na jihu Itálie očekávat nanejvýš 45 stupňů, i taková teplota může ohrožovat životy starších lidí nebo vyvolávat požáry.

Vlna veder pokračuje i v Řecku, tento týden se tam teploty budou pohybovat mezi 40 až 43 stupni. Zemí se požáry šíří už nekontrolovaně, nedaří se je zkrotit. Na pomoc tam vyrazili i čeští hasiči. Španělsko očekává až 46 stupňů, v Chorvatsku je situace naopak klidná. Teploty tam nepřesahují 34 stupňů.

Další podrobnosti v reportáži TV Nova o požárech na jihu Evropy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz