Domácí

Před 140 lety vyhořelo Národní divadlo. Hasiči ukázali, jak bojovali s plameny

Ve čtvrtek je to přesně 140 let od velkého požáru Národního divadla v Praze. Hořet tehdy údajně začalo kvůli chybě dělníků při práci na střeše budovy. Událost si v divadle připomenou, a hasiči dokonce názorně ukážou, jak se jejich předchůdci s plameny na historické památce potýkali.

Následky požáru Národního divadla v roce 1881 byly rozsáhlé, oheň tehdy zničil železnou konstrukci střechy a ta se propadla dovnitř budovy. Hasiči bojovali s plameny do druhého dne a podařilo se jim od nich uchránit foyer, lóže i další prostory historické budovy.

"Národní divadlo se otevíralo nedokončené. Klempíři na střeše montovali hromosvod a díky jejich nepozornosti divadlo zachvátil požár," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. 

Související obsah

Po požáru bylo možné okamžitě zahájit opravy, První česká vzájemná pojišťovna na obnovu poskytla skoro 300 tisíc zlatých a národ vybral rovnou milion. V dnešní době by to odpovídalo částce kolem 2,5 milionu korun.

Zlatá kaplička se podruhé slavnostně otevřela 18. listopadu 1883, opět Smetanovou Libuší. Jak si v divadle toto výročí ve čtvrtek připomněli a záběry hasičů, kteří ukázali, jak s plameny v 19. století bojovali, uvidíte ve čtvrtek večer v Televizních novinách.

O události jsme informovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz