Zahraničí

Z repliky Titaniku je rezavý šrot! Je to plýtvání penězi, nadávají Číňané

Z repliky Titaniku je rezavý šrot! Je to plýtvání penězi, nadávají Číňané
Zdroj: Profimedia

Čínský projekt na vytvoření repliky Titaniku za miliardy korun měl být dokončen už v roce 2017. Podle oficiálních webových stránek bude příští rok dostavěn a sloužit jako atrakce v Číně. Tamní lidé však nesouhlasí.

Se stavbou čínského Titaniku se začalo v provincii Sečuán. Replika s názvem Romandisea Titanic měla být původně dokončena již v roce 2017. Místo toho však leží v doku s rezavým trupem. Podle webu Randrlife měla replika přesně kopírovat legendární Titanik, od přepychových interiérů až po stejný jídelníček.


Atrakce by se po dokončení měla nacházet v mezinárodním kulturním turistickém středisku Romandisea Seven Star v Sečuánu. Délka nového Titaniku bude 269 metrů a šířka 28 metrů. Loď však nebude moci plout, zůstane na pláži jako hlavní turistická atrakce.

 

Související obsah


Stavbu však zastavily finanční spory, což pobouřilo tamní obyvatele. Považují projekt vedený společnostmi Seven Star Energy Investment a Wuchang Shipbuilding jako plýtvání penězi.

Stavba totiž nebude levná. Odhadovaná hodnota projektu je 1,1 miliardy jüanů, tedy asi 3,7 miliardy korun. Podle generálního ředitele Su Šao-ťüna budou náklady kompenzovány prodejem vstupenek. Odhaduje totiž počet návštěvníků mezi dvěma až pěti miliony ročně.


Replika měla původně vyjádřit úctu k lodi potopené v roce 1912. To však rodiny přeživších odmítají, nesouhlasí totiž s připomínáním havárie, při které zahynulo více než 1 500 lidí.

 

Su Šao-ťün svůj projekt bránil tím, že by se svým týmem nikdy nechtěli jednat neuctivě. "Pro Čínu představuje Titanik něco, co má univerzální hodnotu,“ dodal. 

 

tsim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz