Domácí

Podniky plánují propouštět. Výpověď dostanou stovky lidí. PŘEHLED

Podniky plánují propouštět. Výpověď dostanou stovky lidí. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Přestože to vypadá, že se situace na trhu práce uklidňuje, v následujících týdnech a měsících mohou o práci přijít stále stovky zaměstnanců. Nejhorší situace z celé České republiky je v Ústeckém kraji.

"Ke konci července nahlásilo záměr hromadného propouštění v celém Česku celkem pět zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 238 jejich zaměstnanců,“ uvedla pro TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR (ÚPČR) Kateřina Beránková.


Jména konkrétních firem, které hodlají propouštět, však úřad nezveřejňuje. Výpověď se má týkat zejména zpracovatelů potravin, textilu a pracovníků v příbuzných oborech, řidičů a obsluhy pojízdných zařízení nebo pomocníků v oblasti těžby, stavebnictví, výroby nebo dopravy.

Související obsah


Oproti předchozím měsícům se jedná o výrazný pokles nejen počtu zaměstnavatelů, kteří ohlásili hromadné propouštění, ale také počtu pracovníků, kterých se výpověď týká. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně (o 4) i meziročně (o 15) klesl. Počet propouštěných zaměstnanců se meziměsíčně (o 240) i meziročně (o 2 032) snížil,“ doplnila Beránková.


Podle odborníků se situace zlepšila nejen s příchodem sezónních prací, ale také proto, že znovu plně fungují služby či pohostinství.

Přehled hromadného propouštění za červen a červenec 2021:


"Zaměstnavatelé v ČR mají zájem o zaměstnance v dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a o pracovníky v rámci sezónních činností, zejména ve stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišné a potravinářské výrobě,“ vysvětlila Beránková.


Aktuálně je nejhorší situace v Ústeckém kraji, kde hromadné propouštění ohlásily tři firmy a dotknout se má 169 pracovníků. Výpověď však může dostat také 52 zaměstnanců z jedné firmy v Jihomoravském kraji a 17 pracovníků jednoho podniku na jihu Čech.


Experti však očekávají, že vlna propouštění může přijít znovu na podzim se skončením právě zmíněných sezónních prací. "V letních měsících je nezaměstnanost menší. Na podzim se situace může zhoršit. Na úřady přichází také absolventi, kteří shání práci,“ objasnil ekonom Štěpán Křeček.

Řada lidí během pandemie změnila obor. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz