Zahraničí

Počet mrtvých na Haiti přesáhl 700, k ostrovu se navíc řítí tropická bouře

Silné zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zasáhlo v sobotu odpoledne Haiti. Seismologové poté vydali varování před tsunami. Podle posledních informací si přírodní katastrofa vyžádala životy nejméně 724 lidí a více než 2800 jich bylo zraněno. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav.

Zemětřesení o síle 7,2 stupně mělo udeřit v 8:30 tamního času (14:30 SEČ) asi osm kilometrů od města Petit Trou de Nippes. Podle odborníků se epicentrum nacházelo v hloubce 10 kilometrů asi 125 kilometrů od hlavního města Port-au-Prince, kde dosáhlo dokonce 7,6 stupně.


"Všichni se skutečně bojíme. Od tak velkého zemětřesení už uplynuly roky,“ řekl jeden z tamních obyvatel Daniel Ross.

Zemětřesení na Haiti:

Zdroj: TV Nova

Podle agentury AP kvůli zemětřesení zemřelo na Haiti nejméně 724 lidí a nejméně 2800 se jich zranilo. Na Haiti se mezitím řítí tropická bouře Grace, která by jeho břehů měla dosáhnout začátkem příštího týdne.

"Po zemětřesení, které způsobilo obrovské škody na jihu, v oblastech Grand'Anse a Nippes, jsem již zmobilizoval celý vládní tým, aby přijal všechna nezbytná opatření – jde o naléhavou záležitost," uvedl ve svém tweetu premiér Ariel Henry, který vyrazil do postižených oblastí, aby viděl rozsah škod a mohl lépe koordinovat vládní akce v terénu.


Američtí seismologové po zemětřesení následně vydali varování před tsunami. V sobotu zasáhlo zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály také Aljašku. Dle expertů tam však žádná přívalová vlna nehrozí.

Otřesy v hlavním městě vyvolaly mezi lidmi paniku. Ti následně začali zmateně vybíhat z domů na ulice. "Probudila jsem se a neměla čas si vzít ani boty. Když jsem vyběhla na ulici, uvědomila jsem si, že uvnitř je stále moje matka s dětmi,“ popsala situaci podle CNN 40letá Naimi Verneusová.

Haiti zasáhlo silné zemětřesení také v roce 2010. Tamní obyvatelé ho mají stále v živé paměti. Tehdy totiž zahynulo okolo čtvrt milionu lidí a otřesy poškodily přibližně 280 tisíc budov. O domov tehdy přišly asi dva miliony lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz