Zahraničí

Odlet čápů na jih v ohrožení! Kvůli obřím požárům v Řecku jim hrozí smrt

Rozsáhlé požáry v Řecku způsobují velké problémy i čápům, kteří se už začínají seskupovat před odletem na jih. Jedna z jejich dvou migračních tras z Česka do Afriky vede právě přes Peloponéský poloostrov. Podle ornitologů kvůli horkému vzduchu a kouři z požárů hrozí části ptáků smrt.

Na polích a loukách už se začínají konat čapí hostiny. Odlet na jih se blíží. U Jihlavy se čápi slétají nedaleko tamní skládky, jsou jich tam desítky. "Čápi odlétají dvěma směry – přes Španělsko a část populace lítá východním směrem," popsal ornitolog Zbyšek Karafiát.


Jenže právě čápi, kteří si vyberou takzvaný východní migrační koridor, jsou v ohrožení. Poletí totiž i přes Řecko, které je zasažené obřími požáry. "Velké požáry samozřejmě problém být můžou," prohlásil zoolog a ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Související obsah


A nejde jen o žár a dým z požárů. Mnohem větší problém je hlavně to, že čápi při své náročné cestě ztratí kvůli řeckému ohnivému peklu místa pro odpočinek a dočerpání zásob. "To je ten největší problém, ta velká plocha spálené země. Budou mít problém s potravou. Ten čáp si potřebuje někde odpočinout a něco sezobnout," objasnil Vašák.


Kvůli možným úhynům v souvislosti s řeckými požáry se ornitologové obávají, že příští rok by mohl v Česku zahnízdit mnohem menší počet čapích párů než obvykle. V ohrožení je více než tisícovka čápů z celé Moravy a Vysočiny, kteří si kvůli kratší vzdálenosti do Afriky vybírají právě východní migrační trasu přes Řecko.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz