Tornádo na jižní Moravě

Nejen domy, ale i hřbitovy. Stát přispěje na hroby poničené tornádem

Nejen domy, ale i hřbitovy. Stát přispěje na hroby poničené tornádem
Zdroj: Policie ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj uhradí škody, které tornádo koncem června způsobilo na obecním majetku na jižní Moravě, včetně hřbitovů a náhrobků. Po jednání se starosty zasažených obcí a s náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje Janem Zámečníkem (KDU-ČSL) to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Tornádo, které na konci června zdevastovalo několik obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, zničilo také tamní hřbitovy. Podle ministerstva pro místní rozvoj živel poškodil dva tisíce hrobů, márnice, kaple a další stavby. S jejich opravou se teď stát chystá obcím pomoci. "Na obnovu veškerého zasaženého obecního majetku poskytneme dotace,“ řekla koncem minulého týdne po jednání se starosty ministryně Klára Dostálová.

Pokud vláda vyplácení dotací schválí, ke starostům obcí by se peníze měly dostat nejspíš v září. "Hřbitovy jsou důležitou součástí vesnic. Jejich opravou uděláme další významný krok k celkové obnově zasaženého území,“ prohlásil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník.

Související obsah

Peníze mají sloužit hlavně na opravy hřbitovních zdí včetně vstupních bran, márnic, hřbitovních křížů a kaplí, kolumbárií i alejí, které jsou v majetku obce. Do obnovy ale budou obce moci zahrnout také poničené náhrobky. 

Pokud už obyvatelé zasažených obcí náhrobky opravili ze svých peněz, měli by zástupcům obcí předložit faktury. Ty jim potom tyto náklady v plné výši proplatí. Výzva pro podávání žádostí o dotace a podmínky podpory budou zveřejněny tento čtvrtek.

Poslechněte si odpovědi na nejčastější dotazy o tornádech:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz