Ekonomika

Důchody porostou víc, než se myslelo. O kolik si penzisté polepší?

Lednová valorizace důchodů pravděpodobně bude vyšší, než se původně myslelo. Podle současného vývoje to vypadá, že místo 460 korun se valorizovaná složka penzí zvýší průměrně o více než 500 korun. Důchodci k tomu dostanou navíc tři stovky.

Průměrný český důchodce si na začátku příštího roku polepší o více než 800 korun, odhadují ekonomové na základě červencové inflace, která dosáhla 3,4 procenta. Růst cen je přitom jedním z faktorů, jež ovlivňují výpočet valorizace důchodů.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je inflace rychlejší, než se předpokládalo. Valorizovaná složka důchodů se tak zvyšuje z původně odhadovaných 460 korun na 510 korun.

Související obsah

"Vzhledem k tomu, že důchodci budou nad rámec valorizace dostávat od příštího roku již chválených 300 korun, měli by se celkově polepšit o více než osm stovek. A nikoli jen o necelých 760 korun, jak se dosud mínilo," uvedl Kovanda.

O finální podobě růstu důchodů, do které se promítne také srpnová inflace, bude rozhodnuto ale až v září. Prováděcí předpis, který stanovuje zvyšování penzí, musí být schválen do 30. září, upřesňuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz