Zahraničí

Německým Grossheide se prohnalo tornádo, poničilo desítky domů

Německým městečkem Grossheide se v pondělí večer prohnalo tornádo. Živel za sebou zanechal desítky zničených domů, přičemž některé jsou už zcela neobyvatelné. Nikdo se naštěstí nezranil.

Silná bouřka, která s sebou přinesla i tornádo, zasáhla Grossheide v Dolním Sasku v pondělí zhruba v půl deváté večer. Podle mluvčího hasičů bylo zasaženo nejméně 50 domů, z nichž pět bylo tak vážně poškozeno, že jsou neobyvatelné, informuje server Zeit.

Vítr vyvrátil také několik stromů a stožárů vysokého napětí. Na odklízení škod profesionálové i dobrovolníci i nadále pracují. V místě řádění živlu zasahuje více než 100 hasičů. Podle záchranářů se při bouři naštěstí nikdo nezranil.

"Je to velká katastrofa, ale je tu spousta lidí, kteří chtějí pomoci," řekl starosta Grossheide Fredy Fischer s tím, že někteří řemeslníci už začali s opravou domů.

Související obsah

Podle německé meteorologické služby (DWD) šlo o tornádo třídy F2, které může dosahovat rychlosti mezi 180 až 250 kilometry za hodinu. V Německu se objeví ročně zhruba okolo 50 tornád, které ale většinou nezpůsobí žádné větší škody.

Tornádo, které zasáhlo na konci červa jižní Moravu, bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) třídy F4, kdy může dosáhnout rychlosti až přes 300 kilometrů za hodinu. Tornáda takové síly jsou však v Evropě velkou raritou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz