Zahraničí

Tálibán ukazuje novou moderní tvář. Je aktivní i na sociálních sítích

Radikální hnutí Tálibán nečekanou tiskovou konferencí ukázalo úplně novou moderní tvář. Jeho členové sdílejí videa na sociálních sítích, mluvčí hnutí má oficiální profil na Twitteru. Ale například Facebook už stačil příspěvky Tálibánců blokovat. Je zřejmé, že islamisté začali myslet na to, co ukazují světu.

Jak moc se islámské hnutí Tálibán změnilo v posledních letech, ukazuje i rychlost, s jakou radikálové převzali kontrolu nad téměř celou zemí. Podle odborníků za tím stojí i moderní technologie, sociální sítě a online komunikace.

"Tálibán je aktivní na sociálních sítích, nemluví o sobě jako o Tálibánu ale jako o Mudžahadínech nebo o těch, co přišli osvobodit afghánský národ," řekla marketérka Alžběta Králová.

Související obsah

"On přijal tu západní rétoriku, aby právě byl akceptován ze zahraničí," vysvětlil Bohumil Doboš z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"V Afghánistánu tohle probíhá skokem, sdělovací technologie. Všechno tam mají na mobilech, které mají všichni s sebou," uvedl honorární konzul Súdánu v ČR Petr Pelikán.

Mluvčí Tálibánu je aktivní na Twitteru už od roku 2017 a má přes 319 tisíc sledujících. Oblíbená sociální platforma se nechystá účet mluvčího islamistického hnutí omezit.

Související obsah

Tálibán provozuje i oficiální web Islámského emirátu Afghánistán, který je i v anglické verzi. V úterý uspořádalo hnutí i první živou tiskovou konferenci z Kábulu.

Přerod Talibánu nepřišel z čista jasna. Jako moderní hnutí se prezentovalo i během nedávných vyjednávání v Kataru. "Tiskovka není novum, tiskovky probíhaly dřív po jednáních v Kataru," dodal Pelikán.

Právě tam měl Tálibán otevřenou svou oficiální kancelář. Nahrávky televizi Al-Džazíra, která záznamy vysílala, doručovali prostředníci. "Ti představitelé opozice nemohli dělat v Afghánistánu dost dobře tiskovky, protože by tam přiletěl dron a pustil by jim tam raketu," myslí si Pelikán.

Hnutí podle expertů nevydává časopisy ani neprovozuje platformy, které by působností mířily za hranice Afghánistánu, tak jako to třeba v době největšího rozmachu dělal Islámský stát.

Podívejte se na možné nové vůdce Afghánistánu:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz