Domácí

Dětští lékaři vymírají, lidé jezdí i desítky kilometrů. Lékařka: Zhoršuje se to

Sehnat pro své ratolesti dětského lékaře je pro stále více Čechů velký problém. Postupně stárnou a těch mladých je také nedostatek. Řada rodičů tak s prcky musí do ordinací složitě cestovat. A situace se postupně zhoršuje. Jak moc je vážná, popsala ve čtvrteční Snídani s Novou předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová.

"Nedostatek dětských lékařů hrozí už delší dobu a spíše se prohlubuje. Trend je to dlouhodobý, my na to upozorňujeme už snad 20 let. Situace se zlepšila, když jsme měli obor, který se vyloženě zabýval vzděláváním nových praktických dětských lékařů. Ale bohužel po sloučení do oboru pediatrie počet zájemců klesá," povzdychla si Hülleová.

Že dětští lékaři postupně stárnou, ilustrovala předsedkyně jejich sdružení i věkovým průměrem - ten je v této skupině doktorů aktuálně kolem 58 let. "A proto další a další lékaři odchází do důchodu," zmínila.

Problémy přitom nejsou jen v malých městech či na vesnicích, nedostatek dětských praktiků pociťují i rodiče v krajských metropolích či Praze. "Nedostatek už je v podstatě plošný, hrozí v celé republice. Momentálně budeme řešit situaci v Jihlavě, je to ale problém třeba i ve Znojmě, na Karlovarsku, v jižních Čechách, ale i v Praze," vyjmenovala Hülleová. Dětští praktici se podle ní často rekrutují z dětských oddělení (nemocnic).

Související obsah

Sdružení podle Hülleové intenzivně komunikovalo s ministerstvem zdravotnictví a usilovalo o to, aby speciální lékařský obor zůstal zachovaný. "V jeho posledních letech se do oboru hlásilo kolem 60 lékařů, což by pomohlo situaci vyřešit. Poslanci nicméně rozhodli jinak, zákon prošel tak, jak prošel. Poslední roky se tak nedaří obsazovat ani místa, která ministerstvo vyhlašuje. A to svědčí o tom, že těchto lékařů není do budoucna dost," má jasno předsedkyně sdružení dětských praktiků.

Těm ordinujícím se tak podle Hülleové běžně stává, že se do jejich čekáren hrnou malí pacienti z ordinací, které se uzavírají bez náhrady. Jsou i místa, kde rodiče dovážejí ratolesti za lékařem 30 až 40 kilometrů. Celý rozhovor najdete pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz