Platební karty čeká velká změna. Do několika let z nich totiž zmizí magnetické proužky, které slouží k placení v terminálech. O plánu odstranit proužky z karet informoval jeden z největších vydavatelů platebních karet.
Společnost Mastercard přestane v následujících 10 letech používat u svých kreditních a debetních karet magnetické pruhy. Firma chce, aby zákazníci využívali k placení novější a bezpečnější metody, než je projetí karty platebním terminálem, informuje CNN.
Podle zástupců společnosti v současné době dominují platby přes kontaktní mikročip a stále častěji se využívají také bezkontaktní platby. Mikročip je ve srovnání s magnetickým proužkem bezpečnější, protože vytváří jedinečný transakční kód, který ověřuje samotná banka, což snižuje možná rizika zneužití karty.
"Je načase plně využít nejnovější platební metody, které zajišťují, že spotřebitelé mohou platit jednoduše, rychle a s klidem," uvedl šéf kyberbezpečnosti společnosti Mastercard Ajay Bhalla.
Společnost chce magnetické proužky pomalu přestat používat od roku 2024 s tím, že v roce 2029 jím už nově vydané karty disponovat nebudou. Změna by se měla dotknout nejdříve klientů v Evropě, a to včetně České republiky a Slovenska.
Podle statistik Evropské centrální banky (ECB) se počet majitelů platebních karet v Evropě stále zvyšuje. Jedním z hlavních důvodů je i pandemie koronaviru, která nutila spotřebitele využívat k platbám místo hotovosti právě bezkontaktní metody.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz