Zahraničí

Nudná práce? Ve stáří hrozí vážnější zdravotní problémy, tvrdí studie

Nudná práce? Ve stáří hrozí vážnější zdravotní problémy, tvrdí studie
Zdroj: Profimedia

Máte nudnou a ubíjející práci? Pak je u vás podle nové mezinárodní studie větší riziko, že budete mít ve vyšším věku některou z forem demence. Oproti tomu zajímavé a myšlení stimulující zaměstnání riziko například Alzheimerovy choroby snižuje o celou třetinu.

Mít v dospělosti zajímavou práci může podle studie, na níž se podíleli britští, finští a američtí výzkumníci, ve stáří výrazně zmenšit riziko demence. Podle vědců může dostatek "potravy pro mozek" oddálit nástup nemoci, která nás okrádá o vzpomínky, v průměru o rok a půl, píše britský Daily Mail.

Vědci z univerzit v Londýně, Helsinkách a americké Johns Hopkins University sledovali přes sto tisíc dobrovolníků po dobu bezmála dvou desetiletí. Zjistili, že mezi lidmi, kteří mají náročná zaměstnání (vyžadující plnění složitých úkolů), je o třetinu méně postižených demencí než mezi těmi, jejichž džob je pasivní. Mezi náročná povolání se řadí například lékaři nebo manažeři, do ohroženější skupiny patří třeba pokladní nebo obsluha strojů.

Výzkum ovšem odhalil, že pozitivní vliv má i to, zda sami lidé považují svoji práci za zajímavou – pokud ano, mají v krvi nižší hladinu proteinů, které jsou spojené s výskytem demence. Podle expertů to, že lidé před sebe kladou výzvy, snižuje riziko demence i díky tomu, že se mozek vycvičí a lépe zvládá nemoci.

Související obsah

Z poruch spadajících pod nálepku demence je nejčastější Alzheimerova choroba, která tvoří přibližně 70 procent všech případů.

Zmíněná mezinárodní studie není první, která zkoumala vztah mezi "posilováním" mozku a nástupem stařecké demence. Ale předchozí práce zaměřené například na duševně náročné koníčky (čtení, hlavolamy) neprokázaly snížení rizika. Nejspíš i proto, že svým hobby věnují lidé často i méně než hodinu denně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz