Zahraničí

Jednotná nabíječka na veškerou elektroniku. EU ji chce prosadit v září

Jednotná nabíječka na veškerou elektroniku. EU ji chce prosadit v září
Zdroj: Getty Images

Sjednotit nabíječky na mobily a další elektroniku do jediné univerzální se Evropská unie snaží už více než deset let. Novou, dlouho připravovanou legislativu Evropská komise předloží už v září.

Mobilní telefony, tablety, bezdrátová sluchátka nebo třeba reproduktory. Nově by na veškerou elektroniku, bez ohledu na výrobce, mohla stačit jediná, univerzální nabíječka. Europoslanci o ní budou hlasovat příští měsíc. Upozornil na to web Express.co.uk.

Standardem pro univerzální nabíječku by se pravděpodobně měl stát konektor typu USB-C. To by se ale pravděpodobně nejvíce dotklo společnosti Apple, která stále používá vlastní konektor Lightning.

 

Od zavedení jednotné nabíječky si europoslanci slibují omezení plýtvání elektronickým odpadem. O jednotnou nabíječku bojuje EU od roku 2009, kdy na trhu existovalo víc než 30 různých druhů. Podle Evropské komise tvoří zastaralé kabely přes 51 tun odpadu ročně.

"Je to velmi škodlivé pro životní prostředí," řekl podle BBC začátkem loňského roku poslanec Evropského parlamentu Alex Agius Saliba.

Související obsah

Další variantou je v současné době také bezdrátové nabíjení. Mnozí uživatelé by ale pohodlnost univerzální nabíječky uvítali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz