Videoreportáž

Největší letadlo na světě se ukázalo na slavnostní přehlídce armády

Ukrajina slaví 30. výročí nezávislosti a při té příležitosti se v Kyjevě konala slavnostní přehlídka. Na ní se ukázaly hlavně složky ozbrojených sil, hasičská a policejní technika. Velkou podívanou poskytla také letecká show, na níž byl k vidění i největší letoun na světě Antonov An-225 Mrija, což znamená v ukrajinštině "sen". Na řece Dněpr se ukázala vojenská plavidla.

Právě v úterý slaví Ukrajina 30 let od vyhlášení nezávislosti země na Sovětském svazu. Oslavy vyvrcholily přehlídkou ozbrojených sil, které přihlíželi i prezident Zelenskyj a zahraniční hosté.

Pro fanoušky letectví byla nejzajímavější částí přehlídky její letecká složka, a to především kvůli tomu, že se jí zúčastnil i největší letoun na světě – Antonov An-225 Mrija, který nad Kyjevem přeletěl v nízké výšce.

Nad ukrajinským hlavním městem se proletěly ale i vrtulníky Mi-8, Mi-14 a Mi-24, stíhací letouny Su-27 a Mig-29 či další velké nákladní letouny An-70 nebo An-26.

Související obsah

Antonov An-225 byl postaven na konci 80. let primárně proto, aby na zádech převážel sovětský raketoplán Buran. Po zrušení projektu raketoplánu stálo letadlo dlouho odstavené na továrním letišti u Kyjeva, později byla ale Mrija zmodernizována a vrátila se do vzduchu. Společnosti z celého světa si ji najímají na přepravu obřích nákladů, které se do menších strojů nevejdou. Existuje jen jeden letoun, druhý zůstal nedokončený.

AP
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz