Naše Česko

Kůrovec se pomalu stahuje. Lesníci doufají ve zlepšení situace

Po několika letech se údajně začíná v českých lesích zlepšovat situace s kůrovcem. Přispělo k tomu intenzivní kácení napadených stromů a nová výsadba. Nejhorší situace byla před třemi lety, kdy se kůrovec vyrojil hned třikrát.

Desítky milionů stromů vysadili vlastníci lesů v posledních letech napříč celou Českou republikou. Ve velkém nahrazují stromy, které kůrovec likviduje. Kvůli teplému a suchému počasí v posledních letech se kůrovci nadmíru dařilo. Vůbec nejvíc v roce 2018.

To se vyrojily hned tři generace škůdce, někde dokonce čtyři. Letos je ale podle lesníků situace o mnoho příznivější. Například Arcibiskupské lesy a statky Olomouc za poslední dva roky vysadily na 13 milionů sazenic, letos to bude dalších sedm milionů.

Související obsah

Situace s kůrovcem se zlepšuje na mnoha místech. Lesy České republiky už proto třeba Zlínský kraj neoznačují za kalamitní oblast, byť třeba v okolí Rožnova pod Radhoštěm dál přetrvávají v boji s tímto škůdcem problémy.

Mnozí vlastníci lesů žádají stát o náhrady škod, jen za loňský rok to dělá asi sedm miliard korun. V jakém rozsahu kompenzace budou, se ale zatím nerozhodlo.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz