Domácí

Části Čech spláchl extrémní déšť, zaměstnal hasiče i zemědělce

Extrémní déšť zaznamenali z pondělí na úterý meteorologové v Krkonoších na stanici Luční Bouda. Za posledních 24 hodin tam napršelo přes 110 litrů vody na metr čtvereční. Vydatně pršelo i na Trutnovsku. Hasiči museli zasahovat u několika desítek popadaných stromů. Jeden z nich poničil i zaparkované auto ve Špindlerově Mlýně.

Lijáky v Krkonoších rozvodnily řeku Labe na jejím nejvyšším toku v Labské a ve Špindlerově Mlýně, kde dokonce vystoupala ke druhému povodňovému stupni. Objem vody, která korytem protéká, byl oproti běžnému stavu čtyřicetinásobný.

"Na Luční Boudě spadlo 112 milimetrů. V Jizerských horách do 40 milimetrů," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

"Zasahovali jsme v 25 případech. Jednalo se především o pády stromů na komunikace. Při jedné události spadl strom na zapakované osobní vozidlo," popsala mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

Související obsah

Nejvíce zásahů měli hasiči na Trutnovsku, Jičínsku a Rychnovsku. Výstraha meteorologů platila i pro Liberecký kraj, zejména okolí Jilemnice, Jablonce nad Nisou a Frýdlantu. Tam déšť přidělal starosti hlavně zemědělcům.

Někteří potřebují sklidit obilí, další kvůli lagunám na polích nemohou zasít řepku, která měla být v zemi už před týdnem. "V tomhle se traktory utopí a ucpou se sečky. Budeme se modlit, aby už nepršelo. Máme sít ještě 150 hektarů," postěžoval si Václav Kořínek, majitel farmy Grain.

Související obsah

Například ve Svijanském Újezdu potřebují zemědělci sklidit ještě 30 hektarů pšenice. Sklizené obilí je ale vlhké, a proto musí do sušičky. Pro zemědělce to jsou další náklady navíc.

Podle meteorologů se počasí zlepší, ale pouze na jediný den. Středa bude podle předpovědních modelů nejhezčím dnem tohoto týdne. Mělo by být jasno s teplotami do 21 stupňů Celsia. Následujících sedm dní už má ale opět být deštivých.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz