Naše Česko

Zuří boj o vesnické obchody. Dotace dostane jen část, další ostrouhají

Zatímco někteří provozovatelé obchodů v obcích do tisíce obyvatel dostanou dotaci od státu, jiní si na sebe musí vydělat sami a hrozí, že budou muset zavřít. Lidé v těchto obcích pak budou muset jezdit nakupovat do vzdálených větších měst. Důvodem je to, že jeden z krajů se do dotačního programu odmítá zapojit.

Obce Obořiště ve Středočeském kraji a Líšná v Plzeňském kraji jsou od sebe vzdálené 37 kilometrů. Zatímco obchod v Líšné dotaci v řádu desítek tisíc korun dostane, v Obořišti na ni mohou zapomenout. Pokud se neuživí sám, hrozí, že bude muset zavřít a tamější lidé nebudou mít kde nakupovat.

Tento problém se týká jediného kraje. "Středočeský kraj v tuto chvíli odmítl vyplatit, respektive zprostředkovat stotisícovou dotaci," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).


"Dotace pro Středočeský kraj není vhodná, protože nabízí tři miliony korun na celý kraj. My přitom v kraji máme více než tisíc malých obcí. Kdyby se zapojila polovina, tak to vychází tak, že bychom distribuovali šest tisíc korun na jednu prodejnu," vysvětlil náměstek pro oblast financí Středočeského kraje Věslav Michalík (PIRSTAN).

Související obsah


Jednou z podmínek pro získání dotace je, že obchod musí být otevřený minimálně pět dní v týdnu. Pan Stefanides, který provozuje obchod v Obořišti ve středních Čechách, už ztrácí víru: "Pro obyčejného českého obchodníka neexistuje světlo na konci tunelu. Na vesnici jsme i zdrojem kultury, protože kde se ti lidé jinak sejdou?" zoufá si.

Naopak Jiří Štícha, majitel potravin v Líšné, věří, že mu peníze pomohou obživu udržet: "V malých obchodech se nevydělává, to je jenom služba pro občany," věří.

Obchodníci mohou dostat maximálně 100 tisíc korun. Jaká částka to ale ve skutečnosti bude, záleží na tom, kolik se jich o dotaci přihlásí. Každý kraj mezi ně rozdělí tři miliony korun.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz