Zahraničí

Japonci pozastavili očkování látkou od Moderny. Ve třech šaržích byly cizí látky

Japonci pozastavili očkování látkou od Moderny. Ve třech šaržích byly cizí látky
Zdroj: TV Nova

Japonci pozastavili používání více než 1,6 milionu dávek vakcíny od společnosti Moderna. U tří šarží vyrobených ve Španělsku totiž odhalili cizí látky. V Česku podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tyto šarže nebyly.

Japonské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo, že stahuje zhruba 1,63 milionu dávek vakcíny od Moderny. "Přibližně v 560 tisících lahvičkách totiž odborníci našli cizí látky,“ píše BBC.


Společnost Takeda Pharmaceutical, která vakcínu prodává a distribuuje v Japonsku, poté uvedla, že firma Moderna z opatrnosti pozastavila tři šarže. Všechny měly pocházet ze Španělska a byly vyrobené ve stejnou dobu.

Související obsah


"Zatím nebyly hlášeny žádné nedostatky v bezpečnosti nebo účinnosti vakcíny,“ uvedla společnost Moderna s tím, že celou záležitost plánuje prověřit.


Ministerstvo zveřejnilo také čísla šarží, aby si lidé mohli ověřit, zda jednu z těchto dávek náhodou při očkování nedostali. Jedná se o šarži 3004667, 3004734 a 3004956. Podle tamního resortu by však naočkovaným nemělo hrozit žádné nebezpečí.

V Česku se tyto vakcíny neobjevily. "Tyto šarže vakcín společnosti Moderna nebyly do České republiky propuštěny," řekla TN.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.


Vakcínou od společnosti Moderna očkují zdravotníci v Japonsku teprve od května. Lékaři už podali více než deset milionů dávek. Mimo jiné používají také očkovací látky firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

Kvůli končící expiraci musela některá očkovací centra v Česku zlikvidovat vakcíny. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz